Za jesensko ekskurzijo in potepanje smo izbrali Primorsko. Po kratkem postanku za jutranjo kavo na postajališču Lom, smo že bili v Sežani. Pričakal nas je lokalni vodič g. Bogdan. Na avtobusu nam je razlagal značilnosti, znamenitosti in zgodovino življenja na Krasu, ki se piše z veliko začetnico.
To je apnenčasta planota na severnem delu Jadranskega morja, ki se dviga do petsto metrov nad morjem. Tla so pokrita s tanko plastjo rdečkaste zemlje, ki vsebuje veliko aluminija in železa, ostalo je skala. Med prehodom hladnega zraka s severa in toplega iz morja nastane močan veter-burja, ki piha z močjo do sto petdeset km/h. Ugodna klima je pogoj za dobro rast trte Refošk in proizvodnjo najbolj znanega vina Teran, ki ima na Krasu dolgo tradicijo - začetek našega štetja. Bili smo dogovorjeni za ogled in degustacijo vin v VINAKRAS-u Sežana z.o.o.. Na dvorišču imajo velike cisterne iz nerjavečega jekla, od koder vino po določenem času pretočijo v lesene sode. Tam vino zori še najmanj pet let in več, da je pripravljeno za trg. Prodajajo ga po Evropi, Ameriki, na Azijski trg in drugod, saj dosegajo visoko kvaliteto.
Sprehodili smo se do cerkve sv. Martina v Sežani. Videli smo znamenite hiše, s poganskimi-predkrščanskimi znamenji na portalu, Kosovelovo knjižnico, spomenik Srečka Kosovela, upravno enoto, poslopje občine, hotel, ohranjeno »štirno«, anfiteater, drevored z drevesi ginko, iz katerega izdelujejo Bilobil, zelo lepo urejen botanični vrt, ob hišah drevesa oljk, kakija, fig, … .
Na Kosovelovi domačiji v Tomaju, nas je sprejela sorodnica pesnika Srečka Kosovela, ki skrbi za domačijo in sprejme obiskovalce. Veliko nam je povedala o Srečkovi družini, njegovem šolanju, delih, ki jih je ustvaril v svojih komaj dvaindvajsetih letih. Njegovo plodno delo je prekinila prezgodnja smrt. Obiskali smo tudi pokopališče, kjer so na spomeniku zapisana tudi imena staršev, brata in sester ter edine nečakinje.
V vasi Sveto pri Komnu smo obiskali Kmečki turizem Abram-Žerjal. Sprejeli so nas v idiličnem Kraškem prostoru z notranjim dvoriščem. Tam smo se pošteno okrepčali z doma pridelano hrano in pijačo. V programu smo imeli še ogled naselja Štanjel, ki je oddaljen osem kilometrov. Je eno najstarejših naselij na Krasu in je terasasto razporejeno proti vrhu tristo triinšestdeset metrov visokega griča Turn. Na vrhu griča so ohranjeni ostanki rimskega razglednega ali obrambnega stolpa. Mi smo si ogledali le del tega naselja, grajsko obzidje, kjer imajo občasno, tudi ob našem prihodu, stojnice z domačo in umetnostno obrtjo, stojnice s hrano in pijačo ter živo glasbo. V obzidju je tudi cerkev.
Naselje Štanjel skriva še mnogo zanimivosti, ki si jih nismo utegnili ogledati, saj je bil tudi tokrat dan prekratek, da bi videli še ostale lepote, ki jih skriva pokrajina na Krasu.
Napisala: Milena Iskra
Foto: Tadeja Lavrič.