Občina Žalec je v sodelovanju z vsemi KS-i in MS Žalec, društvi, OŠ in VVZ tudi letos organizirala vse občinsko akcijo čiščenja okolja. V petek 21.3.2025 so otroci iz vseh OŠ in VVZ z vzgojitelji (skupaj ca 1.800 otrok in vzgojiteljev) čistili okolice šol, vrtcev, dvorišča in igrišča ter z različnimi aktivnostmi in predavanji obeležili svetovni dan voda, 22.marec.
V soboto 22.3.2025 s pričetkom ob 9.00 pa so čistili občani po vseh Krajevnih skupnostih in MS Žalec, skupaj z različnimi društvi – turistična, planinska, lovska, športna, društva upokojencev, taborniki. Čistili smo odpadke ob vodotokih, odvodnih jarkih jarkih, cestah, železniški progi, sprehajalnih in planinskih poteh, okolico športnih objektov, planinskih, gasilskih in lovskih domov. Akcije se je udeležilo ca 700 udeležencev, kar je nekoliko več kot v letu 2024 (580 oseb), zbrali pa smo tudi več odpadkov kot v letu 2024 (545 vreč mešanih odpadkov in odpadne embalaže). Razveseljivo je dejstvo da je bilo kosovnih odpadkov (stari štedilniki, hladilniki, pohištvo, odpadne gume …) bistveno manj kot pretekla leta (ca 14 m3).
Največ odpadkov se je nabralo ob vodotokih Savinja, Struga, Lava in Ložnica, ki so ostali še od poplav v letu 2023 in jih v letu 2024 nismo uspeli v celoti odstraniti, ob cestah in železnici ter na Ponikovskem krasu, kjer so bile zasute tudi nekatere vrtače in manjše jame.
Pri akciji je sodelovalo podjetje SIMBIO d.o.o. z dobavo rokavic in vreč ter brezplačnim odvozom večine odpadkov v skupni teži 1.690 kg na RCERO Celje (mešani odpadki 1.250 kg, odpadna embalaža 440 kg) in podjetje SUROVINA d.o.o. PE Žalec z odvozom kosovnih odpadkov. Nekateri organizatorji pa so tudi sami odpeljali odpadke v Zbiri center Žalec (ocenjena teža ca 500 kg).
Vsem udeležencem se za sodelovanje v skrbi za čisto in lepo okolje zahvaljujemo.


Hkrati pozivamo vse občane k odgovornemu in pravilnemu ravnanju z odpadki skozi celo leto, ki vključuje zmanjšanje količin odpadkov, ustrezno ločevanje, odlaganje v namenske zabojnike, kompostiranje, predvsem pa odpadki ne sodijo v naravo, poleg zabojnikov na ekoloških otokih in se ne mečejo skozi okna vozil.
Vsa gospodinjstva lahko brezplačno koristijo Ekološke otoke za zbiranje odpadnega papirja in embalaže, Zbirni center za odpadke v Vrbju pri Žalcu za večje količine kosovnih, bioloških in gradbenih odpadkov, omogočen je brezplačen odvoz azbestnih odpadkov (vloge sprejema občina Žalec) in 1 x letno brezplačen odvoz 1m3 kosovnih odpadkov na RCERO. Na območju občine Žalec je nameščenih 10 zabojnikov za zbiranje odpadnega jedilnega olja iz gospodinjstev, zabojniki za odpadno elektroniko in svetilke (ZEOS), zabojniki za tekstil (RK, Humana), 2 x letno pa SIMBIO izvaja akcijo zbiranja nevarnih odpadkov. Z letom 2025 je potrebno ločeno zbirati tudi odpadni tekstil in ga odlagati v ustrezne zabojnike oz. na Zbirni center za odpadke v Vrbju.


Opozorili bi tudi na pravilno ravnanje s klavničnimi odpadki oz. živalskimi stranskimi proizvodi, ki nastanejo pri proizvodnji živil za lastno porabo. Ti odpadki nikakor ne sodijo v naravo. Pri zakolu za lastno domačo porabo na kmetiji nastanejo odpadki, ki jih v skladu z zakonodajo Evropske unije (EU) imenujemo živalski stranski proizvodi, ki niso namenjeni prehrani ljudi (v nadaljevanju ŽSP). Nosilci dejavnosti, ki ustvarijo ŽSP (sem spada tudi imetnik živali, ki zakolje žival za lastno porabo) morajo ŽSP odstraniti na predpisan način. Za prevzem ŽSP je v Slovenji pristojen izvajalec gospodarske javne službe ravnanja z ŽSP skupaj s podizvajalcem (Nacionalni veterinarski inštitut - NVI), ki ima s strani koncesionarja KOTO d.o.o. ustrezna pooblastila. Prevzem ŽSP, ki nastanejo pri proizvodnji živil za lastno porabo, izvajata tako KOTO d.o.o. kot tudi NVI. Več o tem lahko preberete na povezavi:
https://www.gov.si/teme/ravnanje-z-zivalskimi-stranskimi-proizvodi-ki-nastanejo-pri-proizvodnji-zivil-za-lastno-porabo/
Pripravila Marjana Kopitar, višja svetovalka