Postavitev razstave Vojna za Slovenijo 1991 v Cankarjevem domu na Vrhniki.
Razstavo je v počastitev minulega državnega praznika Dneva suverenosti Republike Slovenije in v spomin na jesenske burne, navdiha polne priprave na plebiscit Slovencev za pot v samostojnost, postavila OZVVS Vrhnika – Borovnica do 6.12.2024. Svečano odprtje je bilo 11. novembra 2024 ob glasbenem vložku Domna Čerina iz Borovnice in Martinovi zdravici. Slavnostno besedo je imel predsednik ZVVS Ladislav Lipič, ki je tudi eden od avtorjev razstave:
»Spoštovane vojne veteranke in vojni veterani, gospod poslanec DZ, predsednik in sekretar, predstavniki veteranskih in domoljubnih organizacij, predstavniki SV, vsi prisotni!
Današnja razstava je bila postavljena že v devetdesetih letih in posodobljena skupaj s sodelavci Vojaškega muzeja SV. V minulem letu je naša organizacija, Zveza veteranov vojne za Slovenijo praznovala svojo 30. obletnico in z razstavo smo želeli obeležiti zgodovinsko obdobje in dogodke, v katerih smo imeli čast in privilegij sodelovati. Z razstavo smo želeli prikazati prispevek ne samo obrambnih sil, pripadnikov TO in milice, pač pa vseh, ki so v njej sodelovali, torej celotne civilne obrambe, brez katere bi enote TO in milice delovale bistveno težje in težje dosegle zastavljeni cilj, torej imeti svojo lastno državo.
Razstava nekoliko manj prikazuje politike in njihov prispevek iz preprostega razloga, ker je to opisano zelo podrobno v številnih knjigah in drugih medijih. Nedvomno pa je odigrala briljantno vlogo skupaj s slovensko diplomacijo in podporo svojih obrambnih sil in tako uresničila ukaz slovenskega narod, ki se je na plebiscitu z državo veliko večino izrekel, da želi živeti v svoji lastni in samostojni državi.
Tudi v naši zvezi veteranov smo v minulih 33 letih opisali takratne dogodke v številnih zbornikih, knjigah in drugih medijih. Posneli smo dva dokumentarna filma, ki sta bila prikazana ob dnevu državnosti na nacionalni RTV SLO in sedal je dokončan tudi t. i. učni film v trajanju 29 minut, namenjen mladim v osnovnih in srednjih šolah. Upam, da si boste v prihodnjih mesecih film z naslovom »Vojna brez sovraštva« ogledali v čim večjem številu in ga priporočili tudi drugim, predvsem mladim.
Rad bi se vam zahvalil za vabilo, da lahko ob otvoritvi razstave spregovorim na Vrhniki, mestu, ki je prejelo Zlati častni znak svobode. V že omenjenem filmu povezovalec izreče tudi stavek »z zgodovino moramo ravnati kot z babičinim poročnim porcelanom« in v naši organizaciji se trudimo, da v svojih izdelkih in tudi razstavah govorimo in pišemo o dejstvih in prikazujemo dejstva. Seveda je na majhnem številu panojev zelo težko zajeti tolikšno število dogodkov, ki so se zvrstili v tako kratkem času in velikokrat se zaradi tega udeležencem takratnih dogodkov zdi krivično, da njihov prispevek ni prikazan bolj obširno. Zato sem hvaležen vodstvu naše organizacije, torej OZVVS Vrhnika, da je razstavo dopolnila še s tremi panoji, na katerih so bolj podrobno opisani dogodki, ki so se odvijali na prostoru takratne občin Vrhnika in Logatec.
Danes, 33 let od osamosvojitvene vojne, razmišljamo in se spominjamo. Tisti, ki smo aktivni udeleženci osamosvojitvene vojne se spomnimo, kako težko je bilo izstreliti prvi strel. Nismo hoteli biti tisti, ki bi prvi začeli uporabljati orožje in izstreliti prvi naboj. Torej, težko je bilo začeti. Ko se namreč enkrat bojuješ, se vse dogaja bolj ali manj nagonsko, težko pa je zbrati pogum in zadati ta prvi udarec in se, ko zmagaš, zadržati, da ne bi zadal še zadnjega. Nismo ponovili zgodovinske napake in danes nas ni sram in nihče od slovenskih vojaških poveljnikov in ne politikov ni bil obtožen za vojne zločine in postavljen pred Haško sodišče za vojne zločine. Nasprotno, naše ravnanje z vojnimi ujetniki in ranjenci, ne glede kateri strani so pripadali, so bili svetal zgled spoštovanja mednarodnega vojnega in humanitarnega prava. In tudi v tem je veličina naše zmage.
Spoštovani, zahvaljujem se predsedniku in sekretarju ter vsem njunim sodelavcem iz OZVVS Vrhnika za postavitev pričujoče razstave. Danes, nekaj dni po dnevu suverenosti in nekaj dni pred dnevom spomina na ustanovitev TO v letu 1968 so postavljene še dve druge razstave, eno so postavili kolegi iz ZPVD Sever. Upam, da bo prišel čas, ko bomo imeli eno skupno razstavo, ne glede, kakšne uniforme smo nosili v vojni, saj smo se borili za isti cilj-imeti lastno samostojno državo.«