V januarju in februarju je potekala v Podgorju pri Slovenj Gradcu že 14. licitacija vrednejših sortimentov.
Licitacija je prostor, kjer lastniki ponudijo v prodajo svoje najboljše lesne sortimente. Kupci pa imajo priložnost, da si na enem mestu izmed ponujenih hlodov poiščejo take, ki bi bili najbolj primerna surovina za izdelavo njihovih najprestižnejših izdelkov. Za take hlode lahko ponudijo precej več, kot nudijo odkupovalci pri rednem odkupu lesa. Korist od licitacije je torej obojestranska, zato ne čudi, da se je iz leta v leto udeležuje več lastnikov gozdov in več kupcev najvrednejšega lesa.
Količina ponujenih hlodov iz leta v leto raste. Tako so bili tudi letos doseženi novi rekordi po količini zbranih hlodov,številu lastnikov,ki so ponudili hlode in tudi kupcev,ki so oddali ponudbe. Sodelovalo je 865 lastnikov,ki so pripeljali 6.620 hlodov v skupnem volumnu 6.969 m3. Ponudbe je oddalo 43 kupcev od tega 20 iz Slovenije, 9 iz Avstrije, 7 iz Italije, 5 iz Nemčije, 1 iz Hrvaške in 1 iz Madžarske. Kupcev je bilo sicer več saj jih je 9 delovalo preko slovenskega zastopnika.Dejansko število kupcev je bilo 50,oddali pa so 21.001 ponudbo. Na licitaciji se običajno ne proda vsega lesa. Tako je tudi letos ostalo neprodanih 6,5% sortimentov oziroma.430 hlodov.Vrednost prodanega lesa je presegla 2,8 miljona eur. Več kot polovica prodanega lesa bo odpeljana v tujino. Največ lesa je kupil posrednik za kitajskega kupca. Ta je kupoval hrast, gorski javor in veliki jesen. Skupaj je kupil 1.700 m3 lesnih sortimentov. Tega bodo naložili v zabojnike in preko luke Koper odpeljali na Kitajsko. Velik kupec je bila tudi furnirnica iz Avstrije. Ta je kupila 100 smrekovih hlodov. Sicer pa bo večji delež prodanega lesa v furnir predelala tudi slovenska furnirnica Merkscha iz Celja.
Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja iz snežniških gozdov. Kupec iz Nemčije je ponudil 14.144 eur/m3 in zanj odštel 29.161eur. Gre za gorski javor-rebraš. Drugo najvišjo ceno je dosegel prav tako gorski javor-rebraš. Kupec iz Italije je zanj odštel 29.129 eur oz.12.009 eur/m3.Hlod izvira iz Koroških gozdov. Na licitaciji je bilo še nekaj hlodov gorskega javorja,ki so dosegli ceno več kot 10.000 eur/hlod. Letos so zelo visoke cene dosegli tudi oreh, veliki jesen, gorski javor in macesen. Najvišje povprečne cene so dosegli sliva 574 eur/m3, tisa 491eur/m3, gorski javor 457 eur/m3, oreh 442eur/m3, hrast dob 397eur/m3. Največ hlodov je pripadalo hrastu gradnu 2.173, smreki 1.441 in gorskemu javorju 1.025. K visokim cenam prispeva tudi število kupcev. Več kot jih je višje so dosežene cene.
Les so prodajali tudi naši občani
Zavod za gozdove Slovenije opravlja oglede primernega drevja, svetuje lastnikom in na koncu tudi izpelje oddajo pripravljenih hlodov na licitacijo. Tako je letos 53 lastnikov iz občin Bloke, Borovnica, Brezovica, Cerknica, Dobrova- Polhov Gradec, Ljubljana, Postojna in Škofljica in Vrhnika oddalo skupaj 312 hlodov z volumnom 297 m3. Največ je bilo hlodov gorskega javorja in hrasta gradna. . Najvišjo cena je dosegel gorski javor in sicer 9.460 eur/m3 oziroma 15.230 eur za hlod. Lastnik hloda je iz Rakitne. Še 8 hlodov gorskega javorja je doseglo ceno med 1.430 eur/m3 in 4.561eur/m3. V povprečju je vsak lastnik oddal 6 hlodov ali 5,6 m3 lesa. Povprečna cena ponujenega lesa iz tega območja je dosegla 431eur/m3 brez stroškov licitacije in prevoza. Neprodanih je bilo 6 hlodov,kar predstavlja 2% celotne količine. Vrednost prodanega lesa je dosegla skoraj 129.000 eur.
In zakaj prav gorski javor- rebraš dosega najvišjo ceno?.
Med kupci gorskega javorja-rebraša so pogosto tudi izdelovalci godal, saj inštrumentom njegov les daje poseben valovit videz. Zgornji del, obod in polž oziroma glava inštrumenta so izdelani iz gorskega javorja- rebraša, da se v njegova rebra lepo ujame svetloba.Spodnji del violine je iz resonačnega lesa smreke. Za ta les je značilno, da ima zelo gosto čimbolj enakomerno rast ki daj tudi poseben zvok.
Na Zavodu za gozdove Slovenije ob letošnji licitaciji opozarjamo,da je kljub prodaji vrednejših kosov lesa treba z gozdom ravnati trajnostno in paziti na zmerno rabo naravnih virov.Zato apeliramo na lastnike gozdov,naj s svojim gozdom gospodarijo skrbno-redno izvajajo nego gozda in drugih z načrtom predpisanih del v gozdu ustvarjajo pogoje za rast dreves visoke kakovosti tudi v prihodnje.
Jani Bolarič, Zavod za gozdove Slovenije