Vrhnika, 11. novembra – V Cankarjevi knjižnici Vrhnika so odprli razstavo starih razglednic iz časa prve svetovne vojne, ki so del zbirke Janeza Žitka in Cankarjeve knjižnice. Večina razglednic prikazuje prizore iz vojaškega življenja 7. lovskega bataljona na Vrhniki v začetku leta 1915, ki jih je fotografiral Peter Naglič. Njegovo delo je na razstavi predstavil njegov vnuk Matjaž Šporar.
Peter Naglič, ki je bil po poklicu ščetar iz Šmarce pri Kamniku, se je v prostem času posvečal fotografiji. Do svoje smrti leta 1959 je posnel okoli 10.000 fotografij, deloma na steklu, deloma na filmu. Leta 1915 ga je kot vojaka pot zanesla tudi na Vrhniko, kjer je preživel več mesecev in posnel številne fotografije, del katerih si lahko ogledate na razstavi. Kasneje je bil premeščen na Ljubljanski grad, kjer je do konca vojne deloval na karantenski postaji.
Po vojni je Naglič dokumentiral številne gradbene projekte v Ljubljani, med njimi betoniranje struge Ljubljanice, gradnjo tramvajske proge in Nebotičnika. Spremljal je tudi gradnjo Plečnikovih del, kot so Narodna in univerzitetna knjižnica, stadion za Bežigradom, pokopališče Žale in ljubljanska tržnica. Poleg arhitekturnih dosežkov je dokumentiral tudi verske in kulturne dogodke, kot so romanja, cerkvene slovesnosti in vsakdanje življenje v Kamniku in okolici. Njegova zbirka fotografij ponuja dragocen vpogled v družbeno, kulturno in gospodarsko življenje tistega časa ter predstavlja pomemben vir za raziskovalce in zgodovinarje.
Kot je v uvodu povedala Nataša Oblak Japelj iz Cankarjeve knjižnice Vrhnika, je Nagličeva zapuščina ohranjena predvsem po zaslugi njegovega vnuka Matjaža Šporarja, ki je poskrbel za digitalizacijo in predstavitev dedovih del širši javnosti. S tem je omogočil, da Nagličeve fotografije še naprej služijo kot dragocen dokument slovenske zgodovine in kulture. Prebrala je tudi odlomek iz pred leti izdanega Nagličevega vojaškega dnevnika, ki opisuje njegovo vojaško izkušnjo na Vrhniki.
Besedilo in foto: Gašper Tominc