Skupaj za boljšo prihodnost opraševalcev
Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) že četrto leto zapored ozavešča o pomenu sajenja medovitih rastlin in ohranjanja narave za čebele, metulje ter druge opraševalce. Projekt "Dan sajenja medovitih rastlin", ki ga obeležujemo vsako leto na zadnjo soboto v marcu, se je v tem času razširil in pridobil številne podpornike doma in v tujini. Pomembno vlogo pri uspešni izvedbi pa imajo tudi donatorji in sponzorji, ki prispevajo sredstva in sadike za sajenje.
Uspešna delitev sadik medovitih dreves med občinami
V letošnjem letu smo izvedli obsežno akcijo razdelitve sadik medovitih dreves med slovenske občine. Zahvaljujemo se Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (Ministrstvo), ki je omogočilo naročilo sadik, ter čebelarjem na 13 lokacijah po Sloveniji, ki so pomagali pri njihovi razdelitvi med občinami. Posebna zahvala gre tudi Drevesnici Štivan za kakovostno pripravljene sadike. V sklopu projekta je bilo razdeljenih kar 3.500 sadik srebrne lipe (Tilia tomentosa) in 850 sadik jablane (Malus domestica), ki bodo v prihodnjih letih krasile in medile po celotni Sloveniji.
Na projektu je sodelovalo 70 občin, verjamemo pa, da se nam bo v prihodnosti pridružilo še več lokalnih skupnosti. Občine imajo še vedno možnost povezovanja s čebelarskimi društvi in sodelovanja v okviru "Javnega razpisa za sofinanciranje sadik medovitih rastlin", ki ga je razpisalo Ministrstvo.
Partnerstvo za medeno prihodnost
Podjetje HOFER, dolgoletni partner ČZS, je tudi letos v okviru projekta "Skrbimo za medeno prihodnost" podprlo "Dan sajenja medovitih rastlin" in zagotovilo posebne pakete za delavnice sajenja medovitih rastlin, namenjene 176 čebelarskim krožkom po vsej Sloveniji. Skupaj smo razdelili:
- 528 vreč substrata (20 l),
- 704 pakete semen bazilike,
- 704 pakete semen modrega glavinca,
- 704 pakete semen origana,
- 704 pakete semen sivke.
Otroci so skupaj s čebelarskimi mentorji posejali semena v lončke, jih označili in sedaj spremljajo njihovo rast bodisi doma bodisi v šoli. Zahvaljujemo se mentorjem, ki že najmlajše ozaveščajo o pomenu sajenja medovitih rastlin in varovanja narave.
Naj bo to spodbuda za vse vas, ki prebirate ta članek – posadite medovito drevo ali medovito rastlino, povabite k temu še svoje bližnje in prispevajte k ohranjanju čebel ter drugih opraševalcev. Le z njihovo pomočjo bomo tudi v prihodnje uživali v bogatih in raznolikih darovih narave.
Kjer vsak cvet šteje!
Tomaž Samec, svetovalec JSSČ za zagotavljanje varne hrane