Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Vojnik
DANES
26°C
11°C
JUTRI
24°C
12°C
Oceni objavo

Tomaž Marčič – vsestranski glasbenik

Vsestranski glasbenik Tomaž Marčič je ob letošnjem občinskem prazniku prejel srebrni grb Občine Vojnik. Tomaž ni samo izvrsten glasbeni pedagog, zaposlen na Glasbeni šoli v Celju, je tudi uspešen zborovodja Mešanega cerkvenega zbora v Vojniku in ustanovitelj ter zborovodja Mešanega pevskega zbora Forte. Je tudi prvi vodja vokalne skupine In spiritu, ki pod drugim vodstvom deluje še danes. Poleg naštetega glasbenega delovanja v Vojniku je tudi vodja Mešanega mladinskega pevskega zbora in orkestra na I. gimnaziji v Celju.

Tomaža je že v rani mladosti mikala glasba, zato se je vpisal na Glasbeno šolo v Celju, kjer se je učil igranja na rog in trobento. Obenem je obiskoval zasebni pouk harmonike pri Matjažu Krušiču, pri katerem je začel odkrivati lepoto črnobelih tipk na harmoniki. Po končani maturi na I. gimnaziji v Celju in po končanem izobraževanju na srednji stopnji Glasbene šole pri profesorju Andreju Lorberju je nadaljeval študij harmonike v Nemčiji pri najvidnejših evropskih profesorjih koncertne harmonike prof. Hugu Nothu in prof. Stefanu Hussongu. Kot prejemnik Zoisove štipendije in štipendije Ministrstva za kulturo Republike Slovenije ter ob izdatni podpori njegovih staršev je z odliko končal dodiplomski in podiplomski študij. 

Kot odličen interpret na harmoniki je bil prejemnik številnih nagrad na tekmovanjih v Sloveniji in tujini. Uspešni nastopi so ga kot sposobnega glasbenega poustvarjalca popeljali na glasbene odre v Sloveniji in po Nemčiji, Švici, Franciji, Avstriji, Italiji in Hrvaški. Kot solist je igral z orkestrom Mariborske filharmonije, z Ansamblom za novo glasbo Würzburg, z Dunajskim akademskim orkestrom v dunajski koncertni hiši in še bi lahko naštevali. Poleg raznovrstnega muziciranja na harmoniko se je že po končani srednji šoli začel posvečati tudi zborovodstvu in bil s svojimi zbori prejemnik več zlatih, srebrnih in ostalih priznanj na domačih in tujih odrih. Verjetno pa najbolj izstopa priznanje, ki mu ga je leta 2019 podelil ustanovitelj zborovskega festivala Praga Cantat, ko je bil med dvajsetimi sodelujočimi zborovodji iz Evrope in Indonezije Tomaž izbran za najboljšega zborovodjo festivala. 

Tomaž je pristaš trditve, da je glasba tudi svojevrstna terapija, saj pozitivno vpliva na imunski sistem in na duševno zdravje; pri petju se človek, podobno kot pri športu, sprosti in odmisli na vsakdanje tegobe, odkriva nova poznanstva in prijateljstva, skupni imenovalec in rezultat vsega pa je dobra volja, ki je zelo pomembna v današnjih turbolentnih časih.

V prostem času, ki ga je žal vedno manj, se posveča družini, njegovi trije otroci mu iz šole in vrtca prinašajo nove ideje in dogodivščine, ki ga bogatijo in mu prinašajo novih energij, ki ji uporablja pri svojem glasbenem poslanstvu. Če je še kaj prostora v njegovem prostem času, pa se z družino najraje poda v naravo, ki mu napolni dušo in telo s pozitivno energijo, kar mu pride še kako prav pri njegovem plemenitem delu in poslanstvu.

Vojničani smo lahko ponosni na ljudi, ki za sabo puščajo močne in neizbrisne sledi in med temi je sigurno tudi Tomaž Marčič, zato mu želimo še veliko zdravja in ustvarjalnih moči.

Tekst: Jože Žlaus

Foto: Matjaž Jambriško

Oglejte si tudi