V torek, 25. februarja 2014, je minilo 70 let od strmoglavljenja ameriškega letala v kraju Vrba pri Dobrni. Sedem članov posadke se je smrtno ponesrečilo, trije pa so se rešili s padali. Preživeli so bili kmalu zatem ujeti in so postali nemški vojni ujetniki. Preminule letalce so Nemci štiri dni kasneje pokopali v skupni grob na pokopališču v Celju. Po končani vojni so se v svojo domovino iz ujetništva srečno vrnili vsi trije preživeli člani posadke. Posmrtne ostanke umrlih letalcev so Američani po vojni na pokopališču v Celju izkopali in jih prepeljali v Beograd, nato v Italijo in pozneje na željo svojcev domov v Ameriko.
Člani posadke so bili:
1. JOHNSON D. EDWARD (pilot) – padel 25. 2. 1944, star 23 let.
Pokopan je na pokopališču Memorial Park Cemetery v mestu Indianapolis (okrožje Marion v državi Indiana v Ameriki).
2. McENTEE F. GENE (kopilot) – padel 25. 2. 1944, star 23 let.
Pokopan je na pokopališču Sicily-Rome American Cemetery v mestu Nettuno v Italiji.
3. HUNT L. KENNETH (navigator) – padel 25. 2. 1944, star 23 let.
Pokopan je na pokopališču Jefferson City National Cemetery v mestu Jefferson City (okrožje Cole v državi Missouri v Ameriki).
4. DOUMA MARTIN mlajši (bombarder) – padel 25. 2. 1944, star 23 let.
Pokopan je na pokopališču Washington Park Memorial Garden v mestu Grand Rapids (okrožje Kent v državi Michigan v Ameriki).
5. NOHLECHEK J. CLAYTON, prijatelji so ga klicali Bibs (strelec v zgornji kupoli letala) – padel 25. 2. 1944, star 23 let.
Pokopan je na pokopališču Resthaven Cemetery v mestu Iron River (okrožje Iron v državi Michigan v Ameriki).
6. BERNEY M. EDWIN (strelec v spodnji kupoli letala) – padel 25. 2. 1944, star 21 let.
Pokopan je na pokopališču Long Island National Cemetery v mestu Farmingdale v New Yorku (okrožje Suffolk v državi New York v Ameriki).
7. WILLIAMS D. CLIFFORD mlajši, prijatelji so ga klicali Bill (strelec v nosu letala) – padel 25. 2. 1944, star 26 let.
Pokopan je na pokopališču Forest Lawn Memorial Park v mestu Glendale (okrožje Los Angeles v državi Kalifornija v Ameriki).
8. BATORY G. WALTER (strelec v repu letala) – vojni ujetnik
Ko se je posadka ponesrečila, je bil star 27 let. Umrl je meseca aprila 1975 v mestu Detroit v državi Michigan v Ameriki v starosti 59 let.
9. HEANEY D. RICHARD (radijski operater in strelec na levem boku letala) – vojni ujetnik
Ko se je posadka ponesrečila, je bil star 20 let. Umrl je 24. junija 1999 v mestu Harrison v državi Arkansas v Ameriki v starosti 75 let.
10. GROVE E. HOWARD (strelec na desnem boku letala) – vojni ujetnik
Ko se je posadka ponesrečila, je bil star 20 let. Umrl je 2. avgusta 2001 v mestu Kansas City v državi Missouri v Ameriki v starosti 77 let.
Takole je o uspehu napada nad mestom Regensburg v Nemčiji tisti dan v bojni dnevnik zapisal poveljnik 451. bombne skupine, ki je pripadalo nesrečno letalo, polkovnik Robert E. L. Eaton: »Rezultati bombardiranja so bili odlični, toda za uspeh smo plačali visoko ceno. Od štiridesetih letal, ki so poletela na misijo, se jih šest ni vrnilo: 724. bombni eskadron je izgubil dve letali z imenom: KNOCKITOF in PEACEMAKER. 725. bombni eskadron je izgubil tri letala z imeni: DOUBLE TROUBLE, THE CITADEL in WEE WILLIE. 726. bombni eskadron je izgubil eno letalo z imenom HARD TO GET. Le 727. bombni eskadron ni izgubil nobenega letala. Ko je padla noč nad našo letalsko bazo (Gioia del Cole v Italiji), smo si v tišini lizali rane in bili v mislih s tistimi, ki se niso vrnili.«
Neprestana zavezniška bombardiranja nemškega rajha so bila ključna za zmanjšanje moči nemškega vojaškega stroja, saj je bila tako v veliki meri uničena nemška vojna industrija. V precejšnji meri pa je bila s tem oslabljena moč in zlomljena morala nemške vojske. To pa je v veliki meri pripomoglo k nezadržnemu bližanju konca zloglasnega nemškega rajha.
V nedeljo, 22. junija 2014, je bilo v neposredni bližini kraja strmoglavljenega letala odkrito spominsko obeležje, postavljeno v spomin ponesrečeni ameriški posadki. Obeležje je bilo postavljeno v zahvalo za pogum in njihov prispevek k osvobajanju okupirane Evrope in naših krajev. Prav tako pa v večen spomin in opomin na njihova dejanja in žrtve – da ne bo pozabljen dan, ko so na našem nebu za svobodo umirali mladi ameriški letalci, in da bo obeleževalo mesto, kjer so bili daleč od doma še zadnjič skupaj kot posadka zavezniškega bombnika.
Spominsko obeležje so izdelali v kamnoseštvu Kamen, d. o. o., v Celju. Podjetje Isar, d. o. o., iz Vojnika je poskrbelo za pripravljalna gradbena dela, potrebna za postavitev obeležja, in za prevoz obeležja na lokacijo v Vrbi. Na zgornjem delu obeležja so stilizirana krila v obliki pilotskega znaka, kakršnega so letalci nosili na prsih (srebrna krila – silver wings). Znotraj kril je v sredini simbol 15. ameriške zračne armade, ta je bila v Italiji, njej pa je tudi pripadalo sestreljeno letalo (8. ameriška zračna armada je bila v Angliji). Sledi napis v slovenskem in nato angleškem jeziku. Na levi strani je slovenska zastava (v merilu 1 : 2), na desni ameriška (v merilu 1 : 1,9). Sledijo imena padlih (KIA – Killed In Action) in imena ujetih (POW – Prisoner Of War). Pod navedenimi imeni članov posadke je zapisano, da so spominsko obeležje junija 2014 postavili: Občina Dobrna, ZB za vrednote NOB Vojnik ‑ Dobrna in Občina Vojnik.
Po odigranih zvokih Tišine, ki jo v Ameriki igrajo padlim (in umrlim) vojakom (melodija poznana kot »trobentačev jok« oziroma pod imenom TAPS), in minuti molka v spomin padlim letalcem je sledilo odkritje spominskega obeležja. To častno nalogo so opravili: g. Branko Petre (podžupan občine Vojnik), ga. Branka Gal (predstavnica občine Dobrna) in g. Matej Glažar (družina Glažar je lastnica zemljišča, na katerem je postavljeno spominsko obeležje). V spomin preminulim letalcem so učenci pred spomenik položili sedem rdečih nageljnov in prižgali sedem svečk. Sledil je bogat kulturni program, pripravili so ga učenci OŠ Dobrna, učenci POŠ Socka, ga. Andreja Stopar (predsednica ZB za vrednote NOB Vojnik ‑ Dobrna), g. Marko Zdovc, slavnostni govornik, g. Stane Mele (predsednik pokrajinskega odbora ZZB za vrednote NOB iz Celja), moški pevski zbor z Dobrne ter mešani pevski zbor DU iz Vojnika. Otvoritve se je udeležil tudi g. Nathan Ringger, predstavnik ameriške ambasade iz Ljubljane.
Po končani slovesnosti smo se ob dobri hrani in pijači družili na turistični kmetiji Vrba v Vrbi pri Dobrni.
Posebna zahvala gre gasilcem z Dobrne, iz Socke in Nove Cerkve za sodelovanje pri organizaciji prireditve. Z zaporo ceste so pripomogli, da je otvoritvena slovesnost nemoteno potekala. Na koncu se zahvaljujem tudi vsem, ki so kakor koli pripomogli k postavitvi spominskega obeležja in so sodelovali pri izvedbi otvoritvene slovesnosti.
Naj še dolgo živi prijateljstvo med Slovenijo in Ameriko!
Marko Zdovc
Vljudno prosim očividce tragičnega dogodka iz druge svetovne vojne, da se mi javijo. Prav tako bom vesel vsakega, ki si je zapomnil kakšen podatek iz pripovedovanja prednikov. Še posebej bi želel najti posameznike, ki hranijo kakšen del strmoglavljenega letala. Pokličete me lahko po mobilnem telefonu (041 216 882) ali mi pišete po elektronski pošti (marko_zdovc@hotmail.com).