Združenje borcev za vrednote NOB Vojnik Dobrna in veteranski organizaciji Sever ter Veterani vojne za Slovenijo vsako leto skupaj z Občino Vojnik in osnovnimi šolami pripravlja komemoracije.
Učenci podružnične osnovne šole so tudi letos s svojo prisotnostjo in lepim kulturnim programom pred osrednjim spomenikom v Novi Cerkvi počastili spomin na sokrajane, preminule zaradi okupatorjevega nasilja.
H grobu dveh neznanih partizanov XIV. divizije na Veliki ravni se učenci Podružnične osnovne šole Socka vsako leto odpravijo na pohod in ob grobu z besedami ter petjem povedo, kaj čutijo ter prižgejo svečke v spomin nanju, ki nista smela izdati svojega imena, da se sovražnik ne bi maščeval njunim domačim.
Ob spomeniku Rudiju Furmanu, Francu Podpečanu in Avguštinu Petelinšku ter dvema neznanima borcema XIV. divizije na pokopališču na Frankolovem je pač toliko prostora, kot ga je običajno na pokopališčih, zato se tam v počastitev spomina na njih, ki so dali vse, kar so imeli – svoja življenja, zbere vsako leto del učencev tako, da se do konca šolanja zvrstijo vsi in se z besedami umetnikov zahvalijo za svobodo.
Po tradicionalnem pohodu učencev nižjih razredov Osnovne šole Vojnik na Dobrotin so se le-ti zbrali pred hišo Dobrotinškovih, ki so v času 1941-45 dali velik krvni davek. Zaradi sodelovanja s partizani so dali svoja življenja mama Helena, bratje Tine, Lojze, Jernej in Jurček ter sestra Mimica. Ta dogodek je bil nekaj posebnega tudi zato, ker se je mladim obiskovalcem po koncu kulturnega programa za obisk zahvalila tudi Zefka, ki zaradi trpljenja v času vojne ne govori rada o njej, je pa hvaležna, da se spominjamo njenih domačih.
Osrednja slovesnost je bila tudi letos ob kostnici v Vojniku. Gospod župan je prisotne z izbranimi preprostimi besedami spomnil, kaj je pomembno v življenju posameznika in družbe
Člani veteranskih organizacij, učenci višjih razredov Osnovne šole Vojnik, njihova ravnateljica in učitelji ter krajani Vojnika smo z minuto molka in kulturnim programom, v katerem so sodelovali Moški pevski zbor Vojnik in učenci Osnovne šole Vojnik, izrazili spoštovanje oseminsedemdesetim padlim in žrtvam fašističnega nasilja, katerih imena so zapisana na spomeniku pred nami, ter vsem njim, ki so dali življenja za našo svobodo širom naše drage domovine Slovenije.
Septembra letos je bil Spominski park Stranice razglašen za spomenik državnega pomena. Od osamosvojitve dalje tudi državni vrh ali predsednik države ali predsednik vlade ali poslanec s svojim obiskom spominskega obeležja v Grabnu izkaže posebno spoštovanje žrtvam za svobodo. Letos nas je predsednica Vlade Republike Slovenije Alenka Bratušek z govorom spomnila na grozodejstvo na pragu svobode, ko so okupatorji že vedeli, da jim bije zadnja ura, in so za enega ubitega Nemca obesili sto slovenskih domoljubov. Spomnila nas je, da Slovenci, ko je zelo hudo, »stopimo« skupaj, in nas pozvala, naj tako storimo tudi sedaj in se sami izkopljemo iz krize.
Andreja Stopar
Foto: J. Vovk