Več kot polovica odraslih moških in več kot ena tretjina odraslih žensk pije tvegano ali škodljivo, alkoholikov pa je več kot 150.000. Pitje alkohola je v Sloveniji razširjeno že med otroci in mladino. Alkohol ima pomemben vpliv na družinsko življenje, pomembno vpliva na življenje otrok, saj so pivske navade staršev zelo pomembne za otrokov odnos do alkohola kasneje v življenju.
Žal so med mnogimi ljudmi in tudi med nekaterimi strokovnjaki še vedno razširjena prepričanja in navade, ki niso v skladu s sodobnimi spoznanji, ki pravijo, da alkohol ni potreben za zdravje človeka. Če pa človek pije alkoholne pijače, naj bi upošteval meje manj tveganega pitja.
Meja manj tveganega pitja alkohola določa količino alkohola, ki je še nekako sprejemljiva (to ne pomeni priporočljiva), in verjetno tudi v daljšem obdobju ne bo povzročila resnih težav pri zdravih odraslih ljudeh. Meje so zaradi bioloških razlik v zgradbi telesa različne za moške in ženske.
Količino alkohola izražamo v standardnih mericah ali enotah, lahko pa v različnih količinah posameznih pijač.
Tako 1 merica ali enota alkohola vsebuje 10 gramov čistega alkohola, kar je:
en deciliter vina = eno šilce (0,3 dcl) žgane pijače = pol steklenice piva (2,5 dcl) = 2,5 dcl mošta.
Kakšne so meje manj tveganega pitja?
MOŠKI:
- do 14 meric alkohola v enem tednu (to je npr. do 2 dcl vina na dan ali ena steklenica piva na dan),
- ob posebni priložnosti ne več kot 5 meric v enem dnevu (npr. na novoletni zabavi do pol litra vina), upoštevajoč, da v enem tednu ni presežena meja 14 meric.
ŽENSKE (in vsi ljudje, starejši od 65 let):
- do 7 meric alkohola v enem tednu (to je npr. do 1 dcl vina na dan ali pol steklenice piva na dan),
- ob posebni priložnosti ne več kot 3 merice v enem dnevu (npr. na novoletni zabavi do 3 dcl vina), upoštevajoč, da v enem tednu ni presežena meja 7 meric.
Ob tem v vsakem primeru moškim in ženskam priporočamo en ali dva dneva v tednu povsem brez alkohola.
prim. prof. dr. Marko Kolšek
Katedra za družinsko medicino MF v Ljubljani
P.S.
Katedra za družinsko medicino Medicinske fakultete v Ljubljani že več let izvaja projekt SPOROČILO V STEKLENICI, katerega namen je zmanjševanje škode zaradi pitja alkohola.
Obiščite spletno stran projekta: www.NALIJEM.SI, kjer lahko pridobite precej informacij, hkrati pa lahko izpolnite anonimni vprašalnik za samooceno pitja, ki vam omogoča, da samo v 5 minutah sami ocenite svoje pitje alkohola. Na koncu dobite povratno sporočilo.
Obiščite spletno stran www.nalijem.si in izpolnite anonimni vprašalnik.