Občina Vojnik skladno z razvojnimi programi in Dolgoročno strategijo razvoja 2020-2030 sledi svojim ciljem tudi na področju Zero waste in trajnostne usmeritve. Z željo o spodbujanju podjetniških priložnostih na podeželju, samooskrbe, oživljanju travniških sadovnjakov, čebelarstva in po vzpostaviti prostora, kibi služil več namenom, so se skupaj z nekaterimi društvi in Krajevno skupnostjo dogovoril, kako bi dodatno uredili zemljišče, ki je do služilo kot urejena javna površina. CPU Vojnik kot partner v projektu pa istočasno vzpostavlja novo mrežo sodelovanja socialnih podjetij, da bodo ideje lahko implementirane v prid večje kakovosti življenja širše skupnosti.
V projektu »skozi učni vrt do podjetniških idej« je partner Center ponovne uporabe Vojnik z delom aktivnosti v operaciji prispeval k razvoju novih podjetniških dejavnosti z novimi zelenimi, trajnostnimi idejami. Aktivnost/praktične delavnice za razvoj, izvajanje in promoviranje programov aktivnega vključevanja ranljivih skupin v družbo so potekale v enoti medgeneracijskega centra CPU v Vojniku, kje so udeleženci spoznali metode in tehnike krožne izrabe virov na primeru izdelave različnih izdelkov, kot so hostli za žuželke. Aktivnost /kroženje veščin v smeri krožne ekonomije pri izdelavi označitvenih tabel spodbujajo medgeneracijsko solidarnost in sodelovanje preko aktivnosti izobraževanja / usposabljanja, so potekale s praktičnimi delavnicami izdelave trajnostne embalaže iz različnih materialov po sistemu krožne rabe iz različnih vrst tekstila, papirja in lesa. Izdelava označitvenih tablic v antik stilu po principu ponovne uporabe ter izdelava kompletov promocijskih izdelkov; spominkov v namen spodbujanja krožne rabe virov. Kot je povedala Ajda Pirš, strokovna sodelavka projekta UČNI VRT, ki poteka na LAS območju Simbio, naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, projekt omogoča razvoj novih storitev in dejavnosti v prid zmanjševanja onesneževanja, obvladovanja podnebnih sprememb in učinkovite rabe virov in varovanja biodiverzitete. Pod njenim mentorstvom je ob zaključku dogodka potekala tudi praktična delavnica izdelave hostlov za divje opraševalce.
Družbeno usmerjene podjetniške ideje v prakso
Priznani strokovnjaki s področja socialnega podjetništva, družbenega inoviranja in praktičnega izobraževanja (Lenka Puh, dr. Marinka Vovk, Andrej Slonjšak) so udeležencem v kamrici predstavili nove priložnosti za vzpostavitev trajnostnih skupnosti na območju Vojnika, kjer bodo sodelovala različna socialna/ družbeno odgovorna podjetja. Namen je, da se vzpostavi učni center za realizacijo družbenih inovacij, ki jih želijo podjetno naravnani posamezniki vseh starostnih skupin in neglede na spol realizirati v praksi. Dr. Marinka Vovk, direktorica CPU je predstavila projekt Učni vrt v realizacijski izvedbi in nakazala nove tržne niše, ki so jih s projektom prikazali udeležencem. Zaradi pomanjkanja podjetniške naravnanosti reševanja družbenih problemov sedanjega časa, je povabila k sodelovanju priznano strokovnjakinjo Lenko Puh, ki ima tudi medarodno številne reference na podorčju razvoja družbeno odgovornih skupnosti. Lenka Puh je predstavila program, ki se bo začel izvajat v mesecu juniju z namenom spodbujanja podjetniške inovativnosti, finančne pismenosti in družbenih inovacij. Mentor in predavatelj Andrej Slonjšek je podal smernice razvoja podjetnika, ki vključuje znanja s področja digitalizacije in predstavil program, ki se bo začel izvajati po 15.juniju letos. Zaradi potrebe po usposabljanju za pridobitev e-bonov (vavčarjev v vrednosti 150 eur za ciljno skupino 55+) bo potekalo usposabjanje s področja digitalizacije tudi v kamrici. Prijave že lahko pošljete na naslov eko.tce@siol.net s pripisom »prijava na usposabljanje 55+).
V 10 letih delovanja kamrice se tako obstoječi program nadgrajuje, saj je nastala potreba po mednarodnem delovanju, kjer bomo v obstoječ program Repair Cafe vključili tudi širšo skupnost in omogočali medgeneracijsko sodelovanje ter implementacijo družbenih inovacij. K sodelovanju bomo povabili širšo lokalno skupnost in tako ustvarili bazen idej in v realizacijo vplivali na povečano pozitivno naravnanost družbe. Učni center za realizacijo družbenih inovacij bo povezan v mednarodno mrežo in že omogoča sodelovanje tako slovenskih kot tujih družbeno odgovornih podjetij in posameznikov s podjetniškimi idejami za novo paradigmo trajnostne družbe, ki ni več utopija, ampak nuja in realnost. Občina Vojnik je Zero waste občina, trajnostno usmerjena s potenciali, da postane primer učne prakse za druge lokalne skupnosti.Prijave za udeležbo na podjetniških delavnicah z družbenim učinkom v praksi v učnem centru socialnih podjetij v kamrici lahko oddate na eko.tce@siol.net. Več informacij na: 041 634 594.
Tekst: Marinka Vovk
Foto: Marinka Vovk, Lea Sreš