Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Vojnik
DANES
6°C
2°C
JUTRI
4°C
-5°C
Oceni objavo

Šesti pečat

V zadnjem avgustovskem petku 2022 smo na Frankolovem doživeli predstavitev že drugega zgodovinskega romana avtorja, sicer pa frankolovskega župnika, patra Branka Cestnika – Šesti pečat. Res lep in dobro obiskan kulturni dogodek v organizaciji Prosvetnega društva Anton Bezenšek Frankolovo in Celjske Mohorjeve družbe je bil poslastica za knjigoljubce. Prijeten ambient sta nudila župnijsko dvorišče in ploščad zunanje učilnice OŠ Frankolovo, ki je locirana med osrednjimi vaškimi ustanovami: osnovno šolo z vrtcem, cerkvijo, župniščem in gostilno. Za uvod smo slišali dve domovinski pesmi v izvedbi MoPZ Frankolovo, pogovor s p. Brankom Cestnikom pa je vodil Janez Karo.

Zajeten zgodovinski roman govori o krutem preganjanju kristjanov na antičnem Ptuju, na prelomu iz 3. v 4. stoletje. Takrat je rimski cesar Dioklecijan (iz tistih časov do dandanes je dobro ohranjena Dioklecijanova palača v Splitu) kot eden prvih preganjalcev hotel povsem izbrisati kristjane in obdržati pogane. Osrednji lik je škof Viktorin Ptujski, ki velja za prvega razlagalca Svetega pisma na Slovenskem. V vsem dogajanju so močno zastopane ženske, ki ob bok moški krutosti in krvavim načinom mučenja kristjanov nastopajo v vlogi razumnic, prinašalk upanja in svetosti. 

Pisatelj je razvil napeto zgodbo, ki jo je naslonil na mnoga zgodovinska dejstva, deloma pa je plod njegove domišljije. Roman je kot tak zanimiva študija verskega in političnega dogajanja takratnega časa, saj je avtor, preden se je lotil pisanja, izbrskal mnogo verodostojnih zgodovinskih virov. Številne kraje, kjer se zgodba odvija, je tudi osebno obiskal. Šesti pečat se nekoliko navezuje na njegov prvi roman Sonce Petovione (2019). Pater Cestnik pravi, da je za drugega dobro izkoristil koronski čas, ko so se ustavile domala vse aktivnosti. Za razliko od prvega, ki od bralca zahteva dokajšnjo mero koncentracije, je drugi, Šesti pečat, lažji za branje, po pisateljevem mnenju se lahko bere tudi na plaži. Z radovednostjo pričakujemo še tretjega, ki je v nastajanju in ga je avtor že naznanil. Oba, pater Cestnik in moderator Janez Karo, sta predstavila veliko dejstev in zanimivosti, da bodo bralci s še večjo radovednostjo posegli po romanu. Knjigo je izdala Celjska Mohorjeva družba, prisotne pa je na predstavitvi nagovorila tudi njena ravnateljica dr. Tanja Ozvatič. Poudarila je, da so kot založnik veseli tako dobre stvaritve. Že Cestnikov romaneskni prvenec Sonce Petovione je prepričal strokovno javnost in pristal med finalisti za veliko literarno nagrado Kresnik. Pustimo se presenetiti, kako bo odmeval Šesti pečat.

Knjigo priporočamo v branje vsem željnim odkrivanja zgodovine in zgodbe, ki bralca »vleče«. Vleče pa tudi slog pisanja, saj pater Cestnik vedno znova dokazuje, da je mojster ne le govorjene, ampak tudi pisane besede. Krajani smo veseli in upravičeno ponosni, da imamo med nami tako velikega človeka; v eni osebi je župnik, pisatelj, kolumnist, kritik, urednik, predavatelj … Na samem dogodku je bilo mogoče oba Cestnikova romana tudi kupiti. Pred in po predstavitvi je bil avtor tudi na razpolago vsem, ki so želeli njegov avtogram ali posvetilo. Druženje prisotnih se je ob dobri kapljici in prigrizku nadaljevalo pod zvezdami še v pozne nočne ure.   

Tekst: Sonja Jakop

Foto: Dolfi Jakop

Oglejte si tudi