Brankini začetki v lokostrelstvu so bili bolj naključni. Na noč čarovnic pred dvema letoma sta se s svojim možem Samom udeležila tematske lokostrelske zabave in tako se je njena lokostrelska pot začela. Na zabavi je Branka sodelovala na lokostrelskem tekmovanju in hitro ugotovila, da ji gre dobro. Potrebno je bilo še nekaj prepričevanja, da se je odločila, da poskusi zares. Zdaj je Branka članica lokostrelskega društva Šentlok. Mož Samo je že vrsto let predan lokostrelec in ob njegovi podpori se je začela aktivno vključevati v to športno dejavnost. Treningi večinoma potekajo kar na domačem terenu, na vrtu za hišo, vsaj trikrat na teden in seveda z obiskom tekmovanj tako v Sloveniji kot v tujini ter društvenih aktivnosti med vikendom.
Zakonca Kunej sta svoje zakonsko življenje dopolnila s skupnim interesom. Sprva je Branka tekmovala na prijateljskih tekmah in prvi rezultati so bili kmalu vidni. Prizna, da je imela veliko prednost, saj ji mož Samo zagotavlja tehnično podporo in je hkrati odličen posrednik znanja. Sprva je bilo potrebno konkretneje spoznati šport, njegovo tehnično osnovo, osvojiti držo in spoznati osnove opreme, ki sestavljajo ta šport. Svoje znanje je nadgrajevala tudi z upoštevanjem izkušenj, ki jih je pridobivala od prijateljev, ki se že vrsto let ukvarjajo z lokostrelstvom. Pravi, da jih odlikuje velika kolegialnost.
V lokostrelstvu, pove, je ogromno slogov, ki se delijo po vrstah loka. Tako poznamo ukrivljeni lok, ki spada med olimpijske sloge, sestavljeni lok, goli lok, tradicionalni in dolgi lok. Lokostrelstvo spada med individualne športe, ki zahtevajo celega človeka. Branka tekmuje v golem loku, ki je po opremi srednje opremljen lok. Najraje tekmuje v 3D lokostrelstvu na različnih parkur poligonih, ki so nameščeni v naravi, in kot pravi sama, doživlja pristen stik z naravo. Tovrstna 3D tekmovanja so zelo raznolika, gre za terensko streljanje, kjer je odločilnih veliko dejavnikov, od razgibanosti terena do vremenskih pogojev, ki lahko pomagajo krojiti tekmo. Poleg vsega pa je ta slog izjemno tehnično zahteven in je potrebno kar nekaj znanja ter dobra prostorska predstava. Potrebna je popolna koncentracija in mirna roka ter seveda mirna glava. Po tem, ko je začela s treningi in sodelovanjem na tekmovanjih, je spoznala, da ta šport nanjo deluje zelo sprostitveno, saj je kot antistresna terapija. Ko napne lok, je le sama s seboj, v stanju, kjer se vplivi okolice in vsakdanje težave oddaljijo. Tisti »momentum«, v katerem se sproži puščica, je zelo intenziven in hkrati osvobajajoč. Kljub vsemu se zaveda, da na tekmi vsaka puščica šteje.
Njeni plani za naprej so pestri, saj jo čaka sezona dvoranskih tekmovanj, ki se jim želi čim bolj posvetiti. V tem obdobju se na pokalnih tekmovanjih zbirajo točke in hkrati »lovi norma«, ki omogoča nastop na državnem prvenstvu. Pravi, da ima vedno zastavljene male korake. Meni, da ni tako tekmovalna kot mnogi drugi in morda je ravno to tisto, kar ji pomaga, da ohrani mirno glavo sredi tekmovalnega vrveža. Njen podpornik, mož Samo, pravi, da je zelo dobra in da lahko doseže vse, kar si zastavi. Po koncu dvoranskega tekmovanja sredi pomladi pa sledi nova osredotočenost na 3D lokostrelstvo na prostem, kjer jo čaka vrsta intenzivnih treningov in tekem. Naslednje leto sta namreč Branka in Samo svoj letni dopust uskladila z udeležbo na Evropskem prvenstvu v 3D lokostrelstvu v Spišśke Vlachy na Slovaškem pod okriljem Mednarodne lokostrelske zveze, kar predstavlja eno večjih tekmovanj.
Mislim, da je za zaključek primeren lokostrelski pozdrav društva Šentlok: Vse v zlato, Branka!
Tekst: Patricija Ojsteršek
Foto: osebni arhiv