Zakon o praznikih in dela prostih dnevih (Urani list 112/2005 s spremembami) pravi, da je 15. september Vrnitev Primorske k matični domovini državni praznik v Republiki Sloveniji. Prav je, da ga kot takega praznično obeležimo, da se slovesnosti v čast vrnitve Primorske udeleži čim večje število ljudi in da smo na to ponosni prav vsi, še zlasti Primorke in Primorci. Vrnitev Primorske k matični domovini je namreč eden od največjih slovenskih zgodovinskih mejnikov.
Letos je pripadla čast Občini Vipavi, da pripravi osrednjo prireditev ob državnem prazniku Vrnitve primorske k matični domovini. Toda glej ga zlomka, zatika se prav tam, kjer se ne bi smelo. Občina Vipava v sodelovanju z Združenjem borcev za vrednote NOB Ajdovščina - Vipava, Društvom veteranov »Sever« severne Primorske, Območnim združenjem veteranov vojne za Slovenijo Ajdovščina, Vipava in Društvom TIGR zgornje Vipavske doline vabi na proslavo priključitve primorske k matični domovini v nedeljo 15. septembra 2024, ob 18.00, na Glavni trg, v Vipavo.
Dogodka se iskreno veselimo tudi v občinskem odboru NSi Vipava, a žal, je njegovo poimenovanje napačno in ne odraža dejanskih zgodovinskih dejstev. Uporaba izraza »priključitev« ne izhaja iz Zakona o praznikih in dela prostih dnevih in nakazuje, da Primorska prej ni bila del slovenskega ozemlja, ampak, da je bila preprosto dodana “od nekje” k matični domovini.
Po prvi objavi vabila na proslavo v Vipavskem glasu (glasilo KS Vipava, odgovorna urednica Nataša Nardin) je na Občino Vipava del svetnikov naslovil pismo z opozorilom, da je praznik napačno poimenovan. Prepričani smo bili, da je to zgolj napaka in da bo v nadaljevanju odpravljena. Toda sedaj, ko so uradna vabila že razposlana, se v njih ponovno pojavlja beseda “priključena.” Kdo in kaj je priključeval pa ni odgovora tudi po pogovoru z novo podžupanjo občine Vipava Natali Panič Nardin. V Občinskem odboru NSi Vipava menimo, da je samovoljno preimenovanje praznika nesprejemljivo in nedopustno. Sprašujemo se ali Občina Vipava res ne pozna Zakona o praznikih in dela prostih dnevih v Republiki Sloveniji ali ga ne želi spoštovati.
Iz samega moralnega in etičnega vidika je smiselno uporabljati izraz vrnitev, še posebej v kontekstu proslav, saj odraža zgodovinski in čustveni pomen dogodka za slovenski narod.
Kako se bo župan Občine Vipava mag. Anton Lavrenčič odločil? Bo sprejel dejstvo, da ne spoštuje zakonov in se ne ozira na zgodovino?
Orjana Curk
Občinski odbor NSi Vipava
Pripis: članek ni lektoriran