Le malo je območij v Sloveniji, ki se lahko ponašajo s tako bogatimi sledovi zgodnje poselitve kot občina Trebnje. Skoraj ni naselja ali zaselka, kjer ne bi odkrili izkopanin – bodisi gomil, ostankov zidov, stare posode ali raztresenih novcev, ki pričajo o zgodnji naselitvi tega območja.
Prve sledi poselitve v Dobrniški dolini najdemo že v pozni bronasti dobi, ko je bila poseljena naselbina na vrhu kopastega hriba Makovec pri Zagorici pri Dobrniču. V 8. stol. pr. n. št. je na bližnjem hribu nastajala nova naselbina Cvinger nad Koriti, prebivalce te naselbine pa so pokopavali na več grobiščih, ki kažejo kontinuirano poselitveno sliko vse tja v antični čas. Jugozahodno od naselja je največja nekropola Gomila pri Dobravi, severovzhodno Gomila pri Zagorici ter severno od naselbine Gabrje nad Koriti, Pupeč nad Koriti ter Koželjeva hosta pri Revi, ki je najbolj oddaljeno grobišče. V njem so odkrili tudi zgodnjeantično nekropolo.
Podrobneje bomo arheologijo Dobrniške doline spoznali na predstavitvi, ki jo pripravlja Kulturno turistično društvo Dobrnič. Dogodek bo potekal v petek, 4. aprila 2025, ob 19. uri v Kulturnem domu Dobrnič. Gosta bosta kustos Dolenjskega muzeja dr. Borut Križ in arheologinja ter muzealka ddr. Verena Perko.
Prisrčno vabljeni!