Slovenci smo že od nekdaj povezani s hribi in pohodništvom. S prihodom pomladi in toplega vremena mnogi rekreacijo v telovadnicah zamenjajo za dejavnosti v naravi, a pomembno je, da se na pot podamo pripravljeni.
Hoja in pohodništvo namreč postajata vsako leto bolj priljubljena. Ena od priložnosti varnega potepanja po naravi so tudi izleti, ki jih pripravljajo v Planinskem društvu (PD) Trebnje. »Druženje, preživljanje časa v naravi, svež zrak, spoznavanje novih ljudi in odkrivanje novih krajev,« prednosti pohodništva našteva predsednik trebanjskih planincev Borut Mežnarčič.


Društvo, ki je bilo iz ljubezni do pohodništva ustanovljeno maja leta 1977, se je z leti razvijalo. Sprva se je imenovalo PD Donit Trebnje oz. kasneje PD Tesnila Trebnje in na začetku je bilo največ članov prav iz vrst zaposlenih v tovarni na Veliki Loki in njihovih družinskih članov, kasneje so se društvu priključili tudi drugi. Pred dobrimi 30 leti se je društvo preimenovalo v Planinsko društvo Trebnje, ki danes šteje okrog 200 članov, svoje prostore pa imajo v montažni stavbi na Gubčevi ulici v Trebnjem.
Kmalu po ustanovitvi se začeli z različnimi izobraževanji, saj se v društvu zavedajo, da le kakovostno izobražen kader pripomore k dobri organizaciji in večji varnosti pohodov, ki jih pripravljajo.
PD Trebnje ima sicer šest različnih odsekov, med njimi tudi markacijskega, v okviru katerega skrbijo za označevanje in vzdrževanje planinskih poti v občini Trebnje in sosednjih občinah, kar po novem subvencionira država. Na območju delovanja trebanjskega društva je okrog 85 kilometrov poti, za katere skrbi 14 markacistov, med drugim tudi za med Trebanjci izredno priljubljeno pot na Vrhtrebnje. Vrsto let so člani društva bdeli tudi nad planinskim domom na Vrhtrebnjem, ki pa so ga pred nekaj leti prodali.


Največ članov se pridružuje različnim izletom, ki jih pripravlja društvo. Organizira mesečne pohode in izlete različnih težavnosti ter vsako leto tudi tradicionalna zimska pohoda – februarskega iz Mirne Peči na Vrhtrebnje in decembrskega na Ostri vrh. Ob tem skupaj s Planinskim društvom Polet iz Šentruperta organizirajo še zimski in letni pohod po Sloveniji. Kot pripoveduje Mežnarčič, pred vsakim izletom vodniki pogledajo izbrano pot, da tako zagotovijo varnost skupine, ki jo peljejo na pot.
»Danes v hribih srečuješ ljudi, ki prej tja niso nikoli hodili,« o vse bolj priljubljenem pohodništvu pripoveduje Mežnarčič. Kot pravi, so informacije o različnih poteh vse bolj dostopne, zato je pomembno, da pred odhodom preverimo vremenske razmere in poskrbimo za ustrezno opremo, sploh če se na pot odpravljamo sami. »Naši hribi so zelo zahtevni, s podnebnimi spremembami pa so postali izredno nevarni, saj so zanje značilna velika vremenska nihanja. V hribe prihaja tudi vročina, ki je prej tam ni bilo, zato je med pohodniki več izčrpanosti, nekateri enostavno omagajo,« opozarja in dodaja, da se v hribe vedno odpravimo zjutraj.


Mežnarčič zato vabi zlasti začetnike, da se jim pridružite na katerem od izletov, da se boste tako varno spoznali s pohodništvom. V trebanjskem planinskem društvu imajo 13 planinskih vodnikov z različnimi licencami za vodenje, ki skrbijo za varnost izletnikov in pohodnikov. Ob tem v društvu skrbijo tudi za podmladek. V okviru mladinskega odseka sodelujejo z Osnovno šolo Trebnje in Podružnično šolo Dobrnič. Od lanskega leta so izredno dejavni tudi Cici planinci in tako pod okriljem društva že predšolski otroci spoznavajo prednosti in lepote potepanja po naravi.
Piše: Joži Sinur, Glasilo občanov