Slikovito krajevno skupnost Čatež sestavlja 11 vasi, v katerih živi nekaj nad 500 prebivalcev. Le-ti se lahko v sedmih čateških aktivnih društvih udejstvujejo s svojimi prostočasnimi aktivnostmi. Na vaškem trgu, kjer je že tradicionalni prostor vsakoletne Razhodnje oz. pohodnikov Levstikove poti, se nahaja večnamenska dvorana in nedavno zgrajena Urbanova klet Vinogradniškega društva Čatež pod Zaplazom. Za njim stoji cerkev sv. Mihaela, na Zaplazu pa romarska cerkev Marijinega vnebovzetja. Streljaj od trga pa se nahaja Center šolskih in obšolskih dejavnosti Čebelica. Na Čatežu ima sedež vsem znano uspešno podjetje TEM Čatež, ki tradicionalno diha s krajem in finančno ter moralno podpira razvojne projekte KS in tamkajšnjih društev.
Kaj vas je gnalo na čelo lokalne skupnosti?
Za kandidaturo sem se odločila, ker imam te kraje rada. Rada pa bi, da bi bil čateški razvojni korak smelejši, da bi v teh lepih krajih zagotovili sodoben standard življenja, ki bi zadovoljil vse generacije, še posebej pa potrebe mladih. Ker ima Čatež tudi danosti kulturnega, športnega in verskega turizma, razvojni cilji ne smejo mimo potreb tega področja. Želim, da bi se tudi obiskovalci počutili dobro, predvsem varno in, da se bodo radi vračali v naše konce. Tako sem na začetku mandata pripravila tudi predlog programa aktivnosti, ki jim skozi mandat tudi sledimo.
Kaj je v vašem mandatu prvotni cilj?
Eden najpomembnejših ciljev tega štiriletnega obdobja predstavljala željena in prepotrebna izgradnja pločnika z javno razsvetljavo, in sicer od TEM-a do glavne ceste skozi vas Čatež do križišča za Razbore. Menim, da smo verjetno edina KS v občini, ki nima niti metra pločnika in javne razsvetljave. Osnovni projekt za čateški pločnik je Občina pripravila že leta 2017. Zaradi številnih neusklajenosti na terenu pa je projekt obstal. Najprej smo ga razdelili na dva ločena dela, in sicer na pločnik od TEM-a do regionalne ceste ter na pločnik ob regionalni cesti skozi vas Čatež. Ocenili smo, da bi z izgradnjo krajšega pločnika v Dolenji vasi hitreje začeli realizirati cilj. Žal smo se ušteli. Ker nismo uspeli zbrati vseh soglasij lastnikov parcel ob bodočem pločniku, je to projekt zaenkrat postavilo na mrtvo točko. Zahtev za dopolnitev projekta izgradnje pločnika ob regionalni cesti skozi sam Čatež je bilo tako veliko, da je sedaj pred nami praktično nov projekt. Zanj je v tem trenutku opravljena strokovna recenzija pristojne državne institucije.
Kdo pa je bil glavni financer tega dela?
Projekt Dolenja vas je financiral TEM Čatež, dopolnitev projekta pločnika (in recenzije zanj) skozi vas Čatež pa KS Čatež. Dokumentacija je bila nedavno predana Občini Trebnje, ki bo morala za realizacijo pristopiti k podpisu sofinancerskega sporazuma z državo. Krajani si močno želimo čimprejšnje realizacije, saj bo le-ta Čatež dvignil na višji razvojni nivo, predvsem pa bo pešcem zagotovil varno gibanje.
Kako je z vodovodom v vaši KS?
Voda je najpomembnejši vir življenja. Pred 40 leti zgrajen čateški vodovodni sistem v tem trenutku z vodo oskrbuje poleg naših prebivalcev še kar 12 vasi izven naše KS. Problematika pojavljanja coli bakterij na izviru in občasnega pomanjkanja vode v dveh čateških zaselkih je potrebna vsaj delne rekonstrukcije vodovodnega sistema. S tem bi zagotovili ustrezno kloriranje v vodohramu na Zaplazu in preprečili občasna pomanjkanja vode. KS Čatež je za rekonstrukcijo podala pobudo Občini in Komunali in z njihove strani pridobila načelno soglasje za tak poseg. Zato smo že v začetku lanskega leta organizirali usklajevanja med upravljalcem in lastniki zemljišč na trasi in zagotovili soglasja vseh lastnikov parcel, kjer bo potekala izgradnja novega voda. Poleg tega smo Komunalo in Občino pozvali k aktivnostim za razširitev vodovarstvenih pasov v dolini Dušice, kjer je zajetje. Upamo in želimo, da Občina čimprej pristopi k realizaciji teh pobud.
Kako pa je z varnostjo v cestnem prometu na Čatežu?
Varnost v cestnem prometu je deloma pogojena tudi z ustreznim vzdrževanjem cest. V skladu z občinskim odlokom je redno letno in zimsko vzdrževanje lokalnih cest predano Komunali Trebnje. Plačniki opravljenih storitev pa so krajevne skupnosti. Poleg tega rednega vzdrževanja je Krajevna skupnost Čatež zgradila nekaj potrebnih muld, plomb in zagotavljala potreben pesek za nekategorizirane poti. Dve pomembni prometnici (Dolenja vas−Račje selo in Dolenja vas−Trnje) v naši krajevni skupnosti sta občinski. Skupaj s krajani se zavedamo, da sta obe cesti nujno potrebni preplastitve, zato smo veliko prošenj za popravila naslovili na Občino, ki je v lanskem letu uredila popravilo prvih nekaj sto metrov ceste v Sejenicah in upamo, da se bo vsaj tak tempo nadaljeval tudi v prihodnje. Ker je KS ocenila, da je ureditev križišča pri kapelici v Dolenji vasi tako nujna, da bi bilo čakanje na uvrstitev v občinski program popravil neracionalno, smo problem že v letu 2019 rešili v lastni režiji. Tako so v letu 2021 stroški vzdrževanja cest znašali dobrih 22 % proračuna KS. Po zagotovilih pa bo država v letošnjem letu preplastila regionalno cesto od Velike Loke do Čateža.
Tudi v vaši KS je upravljalec mrliške vežice in pokopališča Komunala Trebnje.
Tako je, saj smo v skladu z drugim občinskim odlokom v letu 2019 v upravljanje Komunali Trebnje predali mrliško vežico in pokopališče. Zadeva je sicer v prvem hipu vznemirila kar nekaj krajanov, vendar je bila le posledica novih predpisov. Grobarine, katerih višina je v pristojnosti Občine, naj bi pokrivale vsa redna vzdrževalna dela, večje investicije pa mora še vedno financirati Krajevna skupnost. Tako smo v letu 2020 uspeli odpraviti napako na strehi poslovilne vežice, ki je povzročala zamakanje in škodo na objektu. Ocenjujemo, da pri urejanju pokopališča in okolice z upravljalcem uspešno sodelujemo.
Od cerkve sv. Mihaela oz. pokopališča proti vzhodu smo v nekaj korakih na vaškem trgu in objektih, ki ga obkrožajo.
Med vaškim trgom in župniščem so po bregu kot domine druga ob drugi naloženi objekti, ki imajo zanimivo in pestro zgodovino in so skozi zadnja desetletja služili različnim namenom – od kulture, proizvodnje do trgovine. Pestra je bila tudi lastniška struktura, ki se je skozi obdobja prav tako živahno spreminjala. Z leti se je delež površin teh prostorov namenjenih skupnim družbenim potrebam povečeval. V preteklem letu smo uspeli za tovrstne potrebe kupiti še zadnje stavbe v teh povezanih objektih. Tudi v tem primeru je znaten znesek kupnine zagotovil TEM Čatež, dobro polovico pa Občina Trebnje. Trenutno potekajo projektantske aktivnosti izdelave idejnega projekta, kar predstavlja prvi korak k uresničitvi še enega velikega cilja − da bi Čatež dobil športno dvorano, za začetek najmanj enooddelčni vrtec in sodobnejšo kulturno dvorano.
V obstoječih prostorih Športno rekreativnega društva (pod obstoječim Kulturnim domom) je KS v letu 2020 uredila sanitarije, tako da so zagotovljeni normalni pogoji za uporabo prostorov in delovanje društva in dogodkov, ki jih organizirajo.
Kako daleč pa ste s projektom Lesjakove hiše?
Nasproti Gasilskega doma stoji nekdanja domačija Lesjak. Hiša, nekoč gostilna Lesjak, je bila kupljena v letu 2017, lastnik je Občina, upravljalec pa KS. K zahtevnemu projektu prenove smo praktično že pristopili. Tudi v tem primeru je najprej potrebno pripraviti ustrezne projekte, gradbeno dokumentacijo in seveda nenazadnje tudi najpomembnejše – poiskati potrebna finančna sredstva. Upajmo, da nam tudi to uspe.
Sosednji objekt, nekdanje gospodarsko poslopje Lesjak, je KS Čatež kupilav letu 2020 z namenom, da v njem prvenstveno uredi skladiščne prostore za opremo v lasti krajevne skupnosti in društev. Prvi večji korak k uresničitvi tega cilja smo naredili v lanskem letu z izgradnjo škarpe in ureditvijo bodočega uvoza v objekt. V letošnjem letu imamo namen cilj realizirati. Oba, nekoč Lesjakova objekta, naj bi tudi v bodoče na prvi pogled dajala videz celote, odražala nekdanje čase, hkrati pa s svojo novo vsebino služila sodobnim potrebam. Glede na to, da se večje čateške prireditve (tudi Razhodnja ob Levstikovem pohodu) odvijajo prav na vaškem trgu nasproti Lesjakove domačije, je bil nakup teh objektov tudi s tega vidika opravičen in racionalen.
Kaj pa je novega na Vaškem trgu?
Največji čateški zunanji prireditveni prostor – t. i. vaški trg, je vrsto let ob večjih dogodkih trpel zaradi neustreznih elektro instalacij in zato preveč improvizacije. Z realizirano celovito rekonstrukcijo teh elektro instalacij in zamenjavo reflektorjev s sodobnimi komaj čakamo čase, ko bo na Čatežu zopet živahno in veselo.
Smeti. Večna dilema po celotni občini. Kako se tega lotevate pri vas?
Živeti v urejenem in čistem okolju je zagotovo pomemben element dobrega počutja človeka. Prvi dve leti tega mandata smo se v KS kar veliko ukvarjali z urejanjem in selitvijo skupnih zbiralnic smeti. Stanje je bilo na nekaterih tovrstnih točkah več kot porazno. Ob kar nekaj porabljene energije smo dosegli relativno dober nivo. Večino kontejnerjev smo preseli, praktično vse pa smo opremili z betonskimi podstavki. Od tu naprej pa je usoda izgleda prepuščena v največji meri uporabnikom …
Vaš kraj je v prazničnem času sijal v lepi podobi.
Za lepši videz kraja v novoletnem času že vrsto let skrbimo z lepo praznično razsvetljavo. Tako smo bili letos deležni številnih pohval od blizu in daleč. To nam daje dodatno energijo in voljo za vnaprej ter nas potrjuje v tem, da je košček človekove sreče in dobre volje tudi v drobnih malenkostih.
Poleg vseh aktivnosti nismo pozabili na požarno varnost, obdarovanje otrok in sofinanciranje stroškov srečanja starejših krajanov. V letošnjem letu bomo realizirali naštete začete projekte in upajmo, da nam uspe pripraviti idejne zasnove bodoče prostorske ureditve vasi Čatež, Dolenja in Gorenja vas.
Predsednica KS Čatež, ga. Mija Benedičič je danes upokojena, tako ji malo več časa ostaja za svojo družino, moža, hčerki in vnučke. Po poklicu je diplomirana ekonomistka. Svojo delovno kariero je pričela v Komunali Trebnje na področju planiranja in analiz, nadaljevala v Tesnilih Velika loka, zadnjih 30 let pa je bila predana domačemu podjetju TEM kot direktorica ekonomsko računovodskega sektorja. Življenje v lokalni skupnosti ji je zelo pomembno, zato ga želi dvigniti na višjo in bolj kvalitetno raven.
Za predsednico KS bo ponovno kandidirala predvsem zaradi želje po dokončanju začrtanih projektov katerih je ogromno. Meni, da če želiš narediti večje spremembe v lokalni skupnosti, je en mandat enostavno premalo. Tako z občinsko upravo, kot samim svetom KS, kateri sooblikuje uspešnost vodenja lokalne skupnosti, so si zastavili več zahtevnih projektov, na katere je ponosna in jih želi dokončati.
Gospe Miji in celotnemu svetu KS Čatež želimo, da jim uspe dokončati začrtane cilje, saj je razvoj in urejenost same skupnosti, predvsem pa kraja Čatež kot osrednjega romanskega središča Dolenjske, pomembna tako za življenje krajanov kot za obiskovalce.
Mojca Smolič
Foto:M.S. in M.B.