V Kulturnem domu Trebnje so gostili Regijsko srečanje lutkovnih skupin Dolenjske, Bele krajine in Posavja. Srečanje, na katerem sta se letos predstavili dve skupini, je pripravila trebanjska izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD), omogočila pa sta ga JSKD in Občina Trebnje.
Lutkovna skupina Pohajači z Osnovne šole dr. Mihajla Rostoharja Krško je odigrala predstavo Sovica Štefka, ki je bila za skupino nekaj posebnega. Idejo zanjo je namreč dal dolgoletni član skupine Jakob, ki jih je žal mnogo prezgodaj zapustil. Zgodba na nek način govori prav o njem. O pogumu, ki ga je potreboval in ga potrebujemo skozi življenje mi vsi. Govori tudi o drugačnosti, ki nas bogati in nam omogoča pester vsakdan. Preko lutkovne predstave so gledalci spoznali, da smo pomembni vsi, ne glede kakšni smo in kaj znamo. Pomembno je, da si znamo pomagati in sprejeti drug drugega. Mentorica skupine je Lucija Dolenc.
Lutkovna skupina »Pšečani« z Osnovne šole Maksa Pleteršnika Pišece, ki deluje pod mentorstvom Tanje Culleto in Sanje Štefanič, pa se je predstavila s predstavo Vse mora ven. Predstava, zasnovana po knjigi Ivana Mitrevskega Vsi prdimo, na igriv in dostopen način raziskuje teme, ki so hkrati smešne in človeško univerzalne. S pomočjo domiselnih lutkovnih likov nas popelje v svet, kjer ni prostora za zadrego ali prikrivanje. Namesto tega predstava spodbuja odprt pogovor o naravnih procesih našega telesa, obenem pa z veliko humorja opozarja na pomembnost izražanja lastnih občutkov in čustev. Kot pravi zgodba, je za ohranjanje zdravja – telesnega in duševnega – nujno, da pustimo stvarem prosto pot, namesto da jih zadržujemo v sebi.
Regijsko srečanje je strokovno spremljala Katja Povše, igralka, pripovedovalka, avtorica in režiserka lutkovnih predstav, ki je ob koncu mentoricam podala smernice in napotke za nadaljnje delo, hkrati pa bo po ogledu vseh regijskih srečanj podala predlog, katere skupine se bodo uvrstile na Državno srečanje lutkovnih skupin Slovenije, ki bo 3. junija v Kamniku.
Joži Sinur, JSKD OI
Trebnje
Foto: Studio PraprotKa