V Trebnjem so Tomšičevo ulico dobili z Odlokom o označevanju ulic, cest in trgov v naselju Trebnje, leta 1972. Ima 19 hišnih številk. V Sloveniji je po različnih osebah s priimkom Tomšič poimenovanih 21 ulic in 3 ceste.
Leta 1814 se je v Trebnje priselil Matija Tomšič, ki se je rodil v bližnjem Mokronogu in je v letih okoli 1800 tam deloval kot organist in zasebni učitelj. Leta 1806 je bil z dovoljenjem gubernija kot učitelj nameščen v Vidmu pri Dobrepolju. Tam sta se mu v zakonu z Marijo Tomšič, roj. Šetina, rodila sinova Janez in Bernard, oba sta bila pesnika in učitelja. V Vidmu je poučeval do leta 1814, ko je šel za učitelja v Trebnje, kjer ga je gubernij z dekretom potrdil leta 1817, leta 1824 pa so ga imenovali za vzornega učitelja. Bil je tudi priložnostni pesnik. Zložil je za tiste čase popularno dolenjsko zdravico Prijat‘lji, dan‘s vesel‘ bodimo. Pridobil si je nekaj premoženja, med drugim je imel v Trebnjem gostilno, ki jo je podedoval sin Emanuel, sicer pesnik in učitelj. Poleg Emanuela so se mu v drugem zakonu s Frančiško Tomšič, roj. Novak, rodili še sin Franc, gradbeni inženir ter hčerki Matilda, por. Sebenikar, pesnica in narodna delavka na Notranjskem, in Franja, por. Maister, ki je bila mati slovenskega generala Rudolfa Maistra. Matija Tomšič je bil začetnik pomembne dolenjske učiteljske družine, saj je za učitelje vzgojil kar tri sinove. Tomšičeva domačija, ki je na današnji Rimski cesti 19, je vpisana v register nepremične kulturne dediščine.
V Trebnjem se je leta 1905 rodil tudi jezikoslovec France Tomšič. Njegova starša sta bila poročnik (stražmojster) Jožef in Marija Tomšič (rojena Lunder).
Veliko ulic in društev so v obdobju po 2. svetovni vojni imenovali tudi po narodnem heroju Tonetu Tomšiču, ki je bil rojen na Primorskem.
V odloku ni zabeleženo po katerem Tomšiču so Tomšičevo ulico poimenovali v Trebnjem.
Pripravila: Patricija Tratar, Knjižnica Pavla Golie Trebnje