Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Trebnje
JUTRI
7°C
-4°C
SOB.
8°C
-3°C
Oceni objavo

Množična Razhodnja v znamenju povezovanja!

Razhodnja, ki jo je Turistično društvo Čatež pripravilo na cilju 38. popotovanja po Levstikovi poti, je na Martinovo soboto na Čatež privabila več tisoč ljudi. Ob dopoldanskem Vidkovem kotičku za otroke in popoldanskem martinovanju s skupino Zvita Feltna se je na glavnem odru predstavilo več kot sto kulturnic in kulturnikov iz vseh treh občin, ki jih povezuje Levstikova pot. Slavnostna govornica, ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je poudarila pomen povezovanja na temeljih zgodovine in dediščine. Častni gost, pesnik in literarni urednik Ivan Gregorčič pa je opomnil, da je bil Fran Levstik borec za narodov blagor.


Od 11. ure je na Čatežu potekal Vidkov kotiček, s katerim smo najmlajše spominili na junaka Levstikove pravljice Kdo je napravil Vidku srajčico. Ob brezplačnem lovu na Vidkov zaklad in Krpanovem poligonu ekipe Top Gym so potekale jesenske ustvarjalnice ter ples s skupino RIT’M. V Vidkovem kotičku je otrokom in pohodnikom brezplačen čaj zagotavljala ekipa Centra šolskih in obšolskih dejavnosti Čebelica Čatež.

Osrednji kulturni program Razhodnje, ob 13. uri, je poudaril kulturno dediščino Frana Levstika.

Slavnostna govornica, ministrica za kulturo, dr. Asta Vrečko je o pomenu dogodka dejala: “Razhodnja kaže tudi na to, kako nas naši skupna zgodovina in tradicija, pa tudi različni dogodki pravzaprav zares povezujejo. Dogodek nastaja v sodelovanju treh občin, številnih lokalnih kulturnih društev in vse skupaj da poseben pečat skupnosti. In ravno ta skupnostni dogodek, v katerem so prepleteni kultura, šport, narava, hrana in vino, je točno tisto, kar je bila tudi popotnica Frana Levstika. Verjetno si pred 200 leti ni znal predstavljati, kaj bo prineslo to njegovo popotovanje. Njegovo popotovanje leta 1858 je bilo tako dejansko kot tudi simbolno. Ko je pisal Popotovanje od Litije do Čateža smo se Slovenci še borili za svoje mesto v zgodovini, borili smo se za svojo lastno besedo in narodno identiteto.”

Častni gost, pesnik in literarni urednik Ivan Gregorčič pa je poudaril simbolno vlogo Levstikovega junaka: “Z Martinom Krpanom je Levstik svojemu narodiču vlival samozavest, mu ravnal in utrjeval hrbtenico. A ne samo s svojo edino umetnino, ampak z vsem svojim gorečim vsestranskim družbenim delovanjem: od literarnega programiranja do literarne kritike in urednikovanja, skrbi za jezik, za knjižničarstvo, za gledališče, za telesno kulturo. Levstikova osebnost je združevala takorekoč vse lastnosti njegovega mogočnega literanega lika, s posebnim poudarkom na kritičnosti, a tudi samokritičnosti – na zaledju velikega idealizma. Fran Levstik, resnični borec za narodov blagor z vizijo in vodnik visokih moralnih načel, je lahko s svojim duhom vodnik tudi na naših dandanašnjih poteh in popotovanjih.”

Voditelja Marjana Grčman in Matej Mlakar sta obiskovalce in pohodnike popeljala skozi bogat kulturni program, ki ga je soustvarjalo več kot sto nastopajočih iz vseh treh občin, prek katerih vodi Levstikova pot (Litija, Šmartno pri Litiji in Trebnje). Nastopili so: Občinski pihalni orkester Trebnje in Trebanjske mažorete, Komorni zbor Valvasor, Tamburaški orkester Šmartno, Folklorna skupina Večerna zarja Društva upokojencev Veliki Gaber, Moški pevski zbor vinogradnikov Čatež ter dramska skupina P.L.i.N.

Razhodnjo smo sklenili z veselim martinovanjem s skupino Zvita Feltna, zdravico ob vseslovenskem srečanju Martinov in Martin je pripravila 25. cvičkova princesa Blažka Ilovar. Letošnja Razhodnja je bila še bolj trajnostna, saj smo na prizorišču spodbujali uporabo enotnih kozarcev za večkratno uporabo iz trde plastike.

Prireditev Razhodnja 2024, ob pomoči KS Čatež ter sponzorjev in donatorjev, pripravlja Turistično društvo Čatež, s svojim prispevkom pa jo bogatijo še druga domača društva: KUD Popotovanje Frana Levstika Čatež, PGD Čatež, PGD Trebanjski vrh, ŠRD Čatež in VTD Čatež.

Hvala vsem, ki ste na tak ali drugačen način podprli Razhodnjo in omogočili, da smo jo pripravili tudi letos. Vabljeni, da kadar koli v letu obiščete Čatež – kjer je gostoljubje doma!

Utrinke Razhodnje 2024 je v foto objektiv ujel Robert Kokol.


Oglejte si tudi