Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Trebnje
DANES
2°C
-5°C
JUTRI
1°C
2°C
Oceni objavo

PREMAGOVANJE KRIZE V ZD TREBNJE

Zadnje mesece se je o delovanju v Zdravstven domu Trebnje ogromno govorilo. Kot po tekočem traku so zdravniki zapuščali delovna mesta, na koncu pa sta skoraj sočasno odšli tudi

zdravnica prof. dr. Marija Petek Šter, ki je bila hkrati tudi pomočnica direktorja – strokovna vodja in tudi direktorica tamkajšnjega doma, mag. Vera Rozman.

Za odgovore smo zaprosili dr. med., spec. mdpš  Zdenka Šalda, ki je trenutno prevzel delo strokovnega vodja. Dr. Šalda je v ZD Trebnje zaposlen že30 let in je šel skozi vse faze delovanja zavoda. Od tistih vrhunskih do tistih, ki so gledale v brezno. Ob našem vprašanju, zakaj se je odločil prevzeti odgovornost strokovnega vodenja, je povedal, da enostavno ni mogel pustiti na cedilu ljudi, s katerimi živi in dela zadnjih trideset let.

Kaj je trenutno tisto, kar podira sistem nemotenega dela?

Trenutno nas najbolj pesti veliko pomanjkanje zdravnikov v splošnih ambulantah. Poleg odhoda dr. Petkove sta dve zdravnici na porodniškem dopustu, ena pa na dolgotrajni bolniški odsotnosti. Dogaja se, da namesto treh ambulant v izmeni obratuje samo ena, ki je hkrati zadolžena še za nudenje nujne medicinske pomoči in pokrivanje terena.

Nič obetavne situacije. Se razmere umirjajo?

Situacija se spreminja iz dneva v dan. Včasih nenadoma izpade še kakšna ambulanta. Je pa stanje manj alarmantno kot se zdi na prvi pogled. Celoten kolektiv se trudi, da bi delo potekalo kolikor je mogoče normalno. Za vsak dan sproti naredimo načrt kdo bo nadomeščal odsotne zdravnike in kdo bo sprejemal klice v nedelujoče ambulante. Razmere se umirjajo v tem smislu, da smo se prilagodili na izredno stanje, ki traja že kar nekaj časa.

Kaj priporočate pacientom?

Vsak dan dobivamo na tisoče telefonskih klicev. Da bi komunikacija potekala čimbolj tekoče občane naprošam, da nas ne kličejo po telefonu, ampak pošiljajo sporočila po elektronski pošti. Informacija bo tako veliko bolj zanesljivo prišla do zdravnika.

Menite, da se bodo storitve izboljšale?

To je naša velika želja, zato potrebujemo povratno informacijo. Na naši spletni strani je mogoče vlagati pritožbe, pohvale in predloge. Zelo bomo hvaležni za vsako pritožbo ali konkreten predlog. Vse pritožbe in predloge bomo temeljito preučili in uvedli ustrezne ukrepe. Seveda bomo veseli tudi kakšne pohvale.

Kako pa boste uspeli rešiti kadrovski primanjkljaj?

Na tem segmentu smo trenutno najbolj aktivni, saj želimo, da se čimprej reši kadrovske težave.

Res je na trgu splošno pomanjkanje zdravstvenega kadra, tako zdravnikov kot medicinskih sester, a pri nas se že vidi luč na koncu tunela.

Torej uporabniki lahko pričakujemo nov, svež veter? 

Za mesec april načrtujemo zaposlitev štirih zdravnikov – dveh tujcev in dveh domačinov. Pri premagovanju dolgotrajnega in zapletenega administrativnega postopka nam pomaga Ministrstvo za zdravje. Celo ministra Poklukarja zanima, kako rešujemo težave. O situaciji mu redno neposredno poročamo.

V teh nestabilnih časih je skoraj misija nemogoče. Kako vam jih je uspelo pridobiti in poskrbeti zanje?

Za dva zdravnika smo kupili stanovanji nad policijsko postajo. S tem bomo še povečali privlačnost zaposlitve v Trebnjem. Kažejo se tudi že sadovi naše štipendijske politike. Štipendijo lahko v našem zavodu dobi prav vsak študent medicine, ki to želi. Ne bomo se ustavili pri načrtovanih štirih zaposlitvah v aprilu. Do konca leta bomo, če bo vse po sreči, zaposlili še dva ali tri zdravnike. Moramo biti optimisti.

Kako pa se prebijate skozi čas covida?

Dveletni boj s covidom je le še dodatna obremenitev. Nekateri zdravstveni domovi so zaradi velikega števila okužb med zaposlenimi začeli sprejemati samo nujne primere. Nam je kljub splošnemu pomanjkanju zdravnikov uspelo ohraniti odprta vrata. Okužb med zaposlenimi imamo relativno malo. To pa je zaradi tega, ker smo po precepljenosti zdravstvenih delavcev med najboljšimi v državi.

Kaj pa testiranje?

To nam predstavlja izredno veliko obremenitev. Zelo smo hvaležni podjetju REM d.o.o., ki nam je brezplačno odstopil kontejner in ga prilagodil za vse vremenske razmere. Ko je bilo poleti v njem peklensko vroče, so vgradili klimatsko napravo. Jeseni pa so za zaščito pred dežjem vgradili še nadstrešek. Hvaležni smo jim za posluh in pomoč.

Ob koncu bi se rad zahvalil vsem sodelavkam in sodelavcem za požrtvovalno delo in predanost svojemu poklicu. Težki časi, ki jih preživljamo nas še bolj povezujejo. Iz krize bomo prišli močnejši in boljši.

Tisočletja velja, da zdravniki opravljajo zelo odgovoren poklic. Že v antiki so bili postavljeni temelji zdravniškega poklica. Hipokrat je v svoji Hipokratovi prisegi zavezal zdravnika k najvišjim strokovnim in etičnim standardom, a se je tudi ta malo izgubila.

Upajmo, da bo v danih razmerah ponovno zrastlo zavedanje o pomenu medicinske etike in, da bo Hipokratova prisega ponovno pridobila na pomenu pri samem definiranju zdravniške odgovornosti. Zaupana pravica, da odločajo o občutljivih vprašanjih, ki zadevajo človeško zdravje in življenje, jim nalaga naloge, posebne dolžnosti in osebno odgovornost, kakor tudi nam uporabnikom, da spoštujemo njihovo delo.

V slogi je moč.

 

Mojca Smolič

Oglejte si tudi