Ministrstvo za naravne vire in prostor je marca 2024 začelo postopno uvajati sistem eGraditev, ki bo v celoti vzpostavljen do 5. januarja 2026. Sistem se uvaja postopoma, po posameznih upravnih enotah, skladno z določili spremenjenega Gradbenega zakona (GZ-1A), ki natančno določa vrstni red implementacije. Glavni cilj sistema eGraditev je slediti trendu digitalizacije in poenostavitvi upravnih postopkov za državljane, tudi na področju graditve objektov.
Do januarja 2026 bodo postopki lahko potekali v dveh oblikah – tako v papirni obliki kot po elektronski poti. Od 5. januarja 2026 pa bo komunikacija z upravnimi enotami in mnenjedajalci mogoča le še prek sistema eGraditev.
Prva upravna enota, ki je marca letos uvedla sistem eGraditev, je bila Upravna enota Postojna, medtem ko smo na Upravni enoti Žalec sistem uvedli v začetku novembra. Prejeli smo tudi že prve vloge v elektronski obliki. Sistem temelji na zbirki prostorskih podatkov in storitev s področja prostorskega načrtovanja in gradnje objektov, kar omogoča popolno digitalizacijo postopkov – od začetka do konca.
Uporabniki lahko od trenutka vzpostavitve sistema sami ali s pomočjo projektanta na enem mestu pridobijo vse potrebne prostorske in druge podatke za pripravo ustrezne dokumentacije. To dokumentacijo nato elektronsko pošljejo različnim mnenjedajalcem, (kot so na primer Direkcija za vode, elektrodistributerji, komunalna podjetja in drugi).
V sistem eGraditev bodo oziroma so že aktivno vključeni investitorji, projektanti, mnenjedajalci, upravni in inšpekcijski organi, občine, Ministrstvo za naravne vire in prostor ter deloma tudi širša javnost. Gre za obsežen in kompleksen sistem, ki vključuje vse ključne podporne elemente za učinkovito delovanje. Med najpomembnejšimi so zbirka prostorskih aktov in zbirka podatkov o graditvi objektov. Zbirka prostorskih aktov vključuje podatke o strateških in izvedbenih prostorskih aktih na ravni države, regij in občin. Zbirka podatkov o graditvi objektov pa omogoča javni dostop do upravnih aktov po posameznih upravnih organih ter ponuja možnost grafičnega vpogleda.
Elektronsko poslovanje prek sistema eGraditev prinaša številne prednosti, zlasti za investitorje. Omogoča centralizacijo in enostaven dostop do vseh ključnih podatkov, večjo informiranost in preglednost nad potekom postopkov s področja graditve, s ciljem hitrejše obravnave vlog in večje transparentnosti. Sistem omogoča:
- neposredni vnos podatkov iz povezanih uradnih registrov in zbirk (npr. Geodetska uprava RS, občine, Direkcija RS za vode, Direkcija RS za infrastrukturo, Zavod RS za varstvo narave, Zavod za varstvo kulturne dediščine, Zavod za gozdove ipd.),
- avtomatizirano pripravo projektne dokumentacije,
- oddajo vlog za pridobitev projektnih pogojev in mnenj,
- oddajo vlog v upravnih postopkih graditve objektov,
- prijavo pripravljalnih del in začetka gradnje,
- elektronsko plačevanje dajatev in prispevkov,
- obravnavanje vlog ter prejemanje povratnih zahtev in odločitev upravnih organov in mnenjedajalcev,
- ažurno spremljanje stanja postopkov.
Uporabniki lahko dostopajo do sistema eGraditev prek spletnega mesta PIS z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila.
Dejstvo je, da je uspešnost projekta neposredno odvisna od ažurnosti in kakovosti podatkov v informacijskih bazah, na katerih temelji sistem eGraditev. Te baze vključujejo podatke vseh ključnih deležnikov pri urejanju prostora, pri čemer imajo občine s svojimi prostorskimi izvedbenimi akti ter državni in lokalni mnenjedajalci osrednjo vlogo.
Želimo si, da bi se vsi deležniki, od občanov – investitorjev, projektantov in širša javnost čim prej seznanili s sistemom in ga začeli uporabljati pri načrtovanju gradnje na območju ne samo naše upravne enote, ampak tudi širše, kjer so že uvedli obravnavani sistem.
Vsaka sprememba prinaša tudi določene izzive in dileme, ki jih pričakujemo predvsem v začetni fazi, ko se bodo investitorji oziroma njihovi pooblaščeni projektanti uvajali in spoznavali z novim digitalnim sistemom. Ta sistem predstavlja novost za vse vpletene – tako za zaposlene javne uslužbence na upravnih enotah kot za mnenjedajalce, še posebej pa za projektante, ki so prvi v postopku pridobivanja tovrstnih dovoljenj. Z uporabo se bo sistem zagotovo postopoma nadgrajeval, in sicer na podlagi prepoznanih potreb in morebitnih pomanjkljivosti, ki bodo postale očitne med dejansko uporabo.
Za zaključek poudarjamo, da sistem omogoča dostop do vseh ključnih podatkov na enem mestu, zagotavlja sledljivost vključevanja mnenjedajalcev in omogoča hitrejše, učinkovitejše ter preglednejše izvajanje postopkov. Uporaba sistema eGraditev bo tako za vse deležnike prinesla boljšo uporabniško izkušnjo in večjo transparentnost.
Simona Stanter, načelnica