Kot most, ki povezuje lokalno in nacionalno raven, je bil v uvodnem pozdravu direktorice Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) mag. Lilijane Madjar predstavljen Regijski center mobilnosti LUR (RCM LUR), ki je bil v okviru agencije vzpostavljen 1. maja 2024. Kot je v nadaljevanju povedal vodja projekta Klemen Gostič, bodo izvedene aktivnosti prispevale k razvoju trajnostne mobilnosti v regiji in zagotavljale sodelovanje, pretok znanj, izkušenj ter razširitev aktivnosti spodbujanja in načrtovanja trajnostne mobilnosti na medobčinski ravni, in sicer med kar 25 občinami, ki so del LUR.
Delovanje RCM LUR je osredotočeno tudi na izboljšanje učinkovitosti javnega potniškega prometa (JPP), povečanju kolesarjenja ter celostnemu prometnemu načrtovanju na regionalni ravni. Učinki delovanja in izvajanja različnih aktivnosti pa bodo imeli za posledico zmanjšanje negativnih vplivov prometa na okolje ter izboljšanje kakovosti življenja prebivalcev in obiskovalcev regije. V naslednjih štirih letih lahko na račun delovanja RCM LUR v 21 občinah LUR pričakujemo 94 novih postaj s 549 e-kolesi in 854 polnilnimi priklopnimi mesti. Kot je v svoji predstavitvi povedala Špela Kranjc, vodja projekta Vzpostavitev javnega sistema izposoje e-koles v LUR, bo sistem e-koles kompatibilen s tistim v prestolnici in bo omogočil hitrejšo in udobnejšo vožnjo ter predvsem kolesarjenje na daljše razdalje, tudi na delo, kar je z vidika mobilnosti na regionalni ravni ključnega pomena.
Čeprav so ozaveščevalne aktivnosti o trajnostni mobilnosti navadno bolj v ospredju v času Evropskega tedna mobilnosti pa se delo na tem področju v resnici nikoli ne konča. V letu 2024 je ETM potekal pod sloganom »Udoben javni prostor – za vse.«. Po navedbah Pie Primec, nacionalne koordinatorke Evropskega tedna mobilnosti na nacionalnem nivoju – Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, se je lanskoletni akciji ETM pridružilo 120 občin, izvedenih je bilo kar 500 različnih akcij, 10 % ljudi pa je bilo aktivno vključenih. Udeleženci srečanja so se seznanili tudi s spremembo javnega razpisa za sofinanciranje priprave in izvedbe aktivnosti ETM, ankete za izdelavo Poročila o uspešnosti ETM na nacionalni ravni ter načina registracije na portalu Evropske komisije. Poleg različnih gradiv in medijskih kampanj je predavateljica predstavila tudi predvideno temo ETM 2025: Mobilnostna revščina.
Dandanes so kompetence komuniciranja nujne na najrazličnejših delovnih področjih, nabor komunikacijskih kanalov pa je vsak dan večji. Znanje, kako lahko v lokalnem okolju koordinatorji za promocijo kolesarjenja in ETM v LUR komuniciranje uporabijo kot orodje za spreminjanje potovalnih navad, je s slušateljicami in slušatelji delila Nela Halilović z Inštituta za politike prostora.
Zbranim koordinatorjem smo na srečanju želeli predstaviti tudi zmagovalne in nagrajene trajnostne zgodbe iz lokalnega okolja, ki lahko služijo kot navdih in motivacija za nadaljnje delo. Občina Ig je v lanskem letu prejela priznanje ETM 2024 na nacionalnem nivoju, in sicer za najbolj aktivno srednje veliko občino z nekaj manj kot 7.800 prebivalci. Zmagovalno zgodbo, ki predstavlja preplet različnih trajnostnih načrtov in izvedenih aktivnosti je predstavila podžupanja Občine Ig, Mira Žagar.
Tudi Mestna občina Ljubljana se v okviru projekta – Misija 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 ponaša z veliko trajnostno zgodbo. Ljubljana je eno od 112 mest, 100 iz EU in 12 iz nečlanic v Evropi, ki so v dosedanjih prizadevanjih pokazala svoj trajnostni razvoj in izkazala interes doseganja izjemno ambicioznih okoljskih in podnebnih ciljev in so postala del čisto posebne Misije. Simon Januš z Oddelka za varstvo okolja MOL je zbranim predstavil 7 stebrov Misije 100 in Informacijsko točko Misija 100, ki ima pester vsebinski program in deluje tudi kot inovacijsko stičišče – podnebna pisarna.
Dogodek smo zaključili s konstruktivno razpravo in zavezo, da se ponovno srečamo v letu 2025.