Decembra 2024 je Občinski svet Občine Slovenske Konjice sprejel Občinsko celostno prometno strategijo Občine Slovenske Konjice (OCPS). S sprejemom OCPS se zaključuje proces priprave tega dokumenta in Občina bo z njegovim izvajanjem v prihodnjih sedmih letih nadaljevala in nadgradila prakso celostnega in trajnostnega prometnega načrtovanja v občini. Proces priprave in uresničitve OCPS odlikujejo trajnostni, integriran, uravnotežen in vključujoč pristop, jasna vizija in osredotočenost na doseganje merljivih ciljev, spremljanje in vrednotenje, strokovnost in kakovost.
PET STEBROV UREJANJA PROMETA
Občinska celostna prometna strategija Občine Slovenske Konjice obsega pet področij oz. stebrov. Vsak steber vsebuje različne ukrepe, ki se med seboj povezujejo in ki stremijo k vključujočemu trajnostnemu načrtovanju prometa.
PRVI STEBER
Celostno načrtovanje mobilnosti
Steber obsega ukrepe večjega sodelovanja s sosednjimi občinami, aktivnosti obveščanja in promocije, sodelovanje z deležniki, vključevanje v kampanje ter uravnoteženo načrtovanje prometa in prostora.
DRUGI STEBER
Več hoje
Uredile se bodo obstoječe in nove peš povezave, ki bodo boljše povezale območja znotraj naselij in med njimi. Uredile se bodo javne površine. Vsem pešcem se bo omogočila enakovredna vključenost v promet, ne glede na njihove sposobnosti.
TRETJI STEBER
Ureditev pogojev za kolesarje
Ukrepi obsegajo vzdrževanje kolesarske infrastrukture, zaris novih kolesarskih pasov, postavitev opreme in postajališč za kolesa, vzpostavitev vsaj dveh novih postaj za izposojo koles KolesCE ter izvajanje podpornih aktivnosti promocije kolesarjenja kot konkurenčne in trajnostne oblike mobilnosti.
ČETRTI STEBER
Privlačnejši javni potniški promet
Občina bo v okviru svojih pristojnosti izvajala ukrepe izboljšanja ponudbe javnega potniškega prometa z nadaljnjim urejanjem avtobusnih postajališč in podajanjem pobud za prenovo avtobusne postaje v Slovenskih Konjicah ter za uvedbo pogostejših linij javnega prevoza.
PETI STEBER
Upravljanje motornega prometa
Z razvojem alternativnih oblik prevoza na eni strani ter izvajanjem intenzivnih ukrepov umirjanja prometa v naseljih, odpravljanjem črnih točk na cestnem omrežju z vidika vseh uporabnikov prometnih površin in upravljanjem prometa na drugi strani, se bodo lahko zmanjšale potrebe prebivalcev po nenehni uporabi osebnih motornih vozil.
Za uspešno uresničevanje OCPS je ključen sedemletni akcijski načrt, ki podaja obdobje izvedbe po letih z opredelitvijo okvirnih stroškov, odgovornosti za izvedbo in virov financiranja. Ukrepi se bodo financirali v okviru lastnih proračunskih sredstev, s prijavo na razpise ali pa skupaj z drugimi organizacijami z njihovimi sredstvi. V prihodnje se bo Občina v okviru uresničevanja OCPS intenzivno prijavljala na razpise pristojnih ministrstev, razpise za vključitev v evropske projekte ter razpise drugih virov financiranja.