»Tam. Tam nekje. V srednjem veku. So vsi želeli obiskati skrivnostni grad – tisti grad tam nekje. Pa vendar tudi najzvestejšim, najmočnejšim in najpametnejšim to ni uspelo. Zabava na dvoru kralja Anžetusa je potekala v znamenju iskanja viteza, ki bo grad dokončno poiskal in na njem zavladal.« S temi besedami je povezovalka programa Tamara Hovnik povedla v prvo predstavitev knjige »Tisti grad tam nekje« v dvorani Huga Wolfa v Slovenj Gradcu.
Pravljica je nastala v osnovni šoli Podgorje pri Slovenj Gradcu kot rezultat zelo uspešnega delovanja podjetniškega krožka pod mentorstvom Aleksandre Hovnik. Na predstavitvi so avtorji knjigo podrobno predstavili. Tjaša Kelc je poudarila posebnost knjige, saj se dogaja na bližnjem gradu Wiederdries, katerega ruševine so v kraju Vodriž. Anže Plazl Smolnikar in Lovro Belovič sta predstavila, kako je knjiga nastajala od čistega začetka pa do samega tiska v tiskarni Eurometer d.o.o.. Kako so knjigo pred tiskom predstavili v Velenju preko projekta »Turizmu pomaga lastna glava«, je opisala Kaja Lenart. Glavno sporočilo zgodbe je podala Kaja Skrivarnik: «Grad Wiederdries danes sameva, ostale so samo ruševine. Vendar je na njem še vedno nekaj posebnega ter skrivnostnega. In ravno naša zgodba vas bo popeljala v tisti čas, da ponovno oživimo tisti grad tam nekje – grad Wiederdries. V današnjem času živimo hitro, en mimo drugega, zato še posebej želimo izpostaviti vrednote, ki so v življenju zelo pomembne: dobrosrčnost, ljubezen in poštenje. Več nas bo, ki bomo podobno razmišljali, bolj bomo dosegali zavedanje v ljudeh, da so te vrednote ključnega pomena v življenju.« Na koncu se je Patricija Grobelnik zahvalila še ostalim ustvarjalcem knjige, lektorici Heleni Korat, ilustratorki Maji Lavrinšek ter družinskemu sestavu kljunastih flavt, ki so predstavitev obogatili s srednjeveškimi zvoki. Častni izvod smo ob tej priložnosti podarili našemu dolgoletnemu dobrotniku donatorju Ivanu Zvonarju. S hvaležnostjo smo mu namenili tudi »Zlato priznanje OŠ Podgorje pri Slovenj Gradcu.«
S predstavitvami knjige bomo še nadaljevali. Tako smo izkoristili tudi vsakoletno prireditev »Grajski piknik« na gradu Vodriž v mesecu juniju, kjer so nam organizatorji prijazno dovolili krajšo predstavitev pred glavnim programom. Kljub temu, da je bilo dogajanje povsem na prostem, je predstavitev tudi tukaj izredno uspela. Zelo smo ponosni, da je danes naša skupna stvaritev na voljo že v več kot desetih knjižnicah po Sloveniji. Nastalo je literarno bogastvo, ki je postalo del nove kulturne dediščine Slovenije. To je nekaj zelo pomembnega in verjamem, da bodo mladi avtorji čez čas na svoje delo še toliko bolj ponosni. Vsem, ki so sodelovali pri nastanku knjige, čestitam za uspešno izdajo.
mag. Aljoša Lavrinšek, ravnatelj