Branko Soban velja za aktivnega borca proti krivicam, izobraženca in svetovljana, ki s svojimi prispevki, kolumnami (med drugim v Sobotni prilogi Dela) in intervjuji odkriva tančice prikritih (zgodovinskih) dejstev, ki bi jih marsikatera politična oblast najraje zamolčala. Za izjemne novinarske dosežke je bil leta 2013 odlikovan z nagrado »čuvaj/watchdog«, ki jo podeljuje Društvo novinarjev Slovenije.
Pred kratkim je pri Založbi Sanje izšla njegova knjiga Zločin brez kazni, I. del, ki prinaša 31 intervjujev. Ti živo slikajo razmah islama na Zahod, zadevajo turško- kurdske dileme, razkrivajo ozadja konfliktov na Balkanu in osvetljujejo zagonetno rusko stvarnost.
Niko R. Kolar je ob tej priložnosti tudi spomnil na dva velikana slovenskega novinarstva. Najprej na tako imenovanega »rezervnega Slovenjgradčana« Bogdana Pogačnika, ki je s svojo knjigo Ljudje mojega časa na povsem drugačen način kot Branko Soban predstavljal znamenite osebnosti iz domovine in sveta. Drugo spoštovanja vredno ime je Jurij Gustinčič, pred dnevi umrli slovenski novinar, ki je bil v svojem polstoletnem novinarskem delu neprestano vprežen v zunanjepolitična dogajanja, od Beograda, New Yorka, Londona do njegovega drugega doma RTV Ljubljana.
Ob koncu dobro obiskanega srečanja v Knjižnici Ksaverja Meška Slovenj Gradec je novinar Branko Soban napovedal, da bo čez mesec ali dva pri Založbi Sanje izšel II. del enaintridesetih intervjujev Zločin brez kazni. (NRK)