Omogočiti enak dostop do koristi in prednosti, ki jih ponuja zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka debelega črevesa in danke – to je bila želja snovalcev državnega presejalnega Programa Svit ob njegovi vzpostavitvi leta 2009 in velja še danes.
Program je namenjen moškim in ženskam v starosti od 50 do 74 let. Pogoj za sodelovanje je urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje in prijavljen naslov bivališča, kamor lahko prejmete vabilo.
»Odzivnost v Progam Svit je po posameznih občinah zdravstvene regije Celje zelo različna, a skupno blizu slovenskemu povprečju in skozi leta narašča. Kot drugod, tudi pri nas opažamo slabšo odzivnost moških v primerjavi z ženskami. Po zadnjih podatkih so se v naši regiji moški za 13,3 % slabše odzivali kot ženske,« izpostavlja Tatjana Škornik Tovornik, koordinatorica Programa Svit za zdravstveno regijo Celje.
KAKŠNI SO USPEHI PROGRAMA SVIT?
V 15 letih delovanja je program konkretno pomagal kar več kot 35.800 ljudem. Pri njih je bilo odkritih več kot 4.100 primerov raka debelega črevesa in danke – in to večinoma zgodaj, ko je zdravljenje bolezni bistveno lažje in uspešnejše. Pri več kot 31.700 osebah pa so predrakave spremembe pravočasno odstranili in tako preprečili nastanek bolezni.
»Slovenski podatki kažejo veliko razliko med skupino oseb, ki jim bolezen odkrijejo v Programu Svit, in skupino oseb, ki jim bolezen odkrijejo zunaj programa. Slednja ima ob diagnozi raka debelega črevesa in danke bolj napredovale stopnje bolezni, pravzaprav prav takšne, kot je to veljajo za obdobje pred uvedbo presejanja. To zanje pomeni posledično tudi slabšo kakovost življenja in slabše možnosti za preživetje. Zato - odzivajte se v Program Svit, izplača se!« utemeljuje Jasmina Staroveški Anderlič, dr. med., z Območne enote Celje NIJZ.