Po odhodu iz Sevnice se je z jutranjo kavo na Turjaku se je ekskurzija tudi za najbolj zaspane pričela.
Suhorobar Franc Jaklič nam je za začetek na poučen in predvsem duhovit način predstavil zgodovino in razvoj domačih obrti, ki so poleg središčne Ribnice značilne še za Velike Bloke, Sodražico, Dobrepolje, Velike Lašče, del Kočevja in Loški Potok. Imeli smo priložnost videti tipične krošnje, katerih skupna teža znaša 70kg in več ter se seznanili s postopki obodarstva, posodarstva, podnarstva, rešetarstva, žličarstva, lesostrugarstva in pletarstva.
Zatem nas je pot vodila v Hrovačo na domačijo Stanislava Škrabca, frančiškanskega patra in nabožnega pisatelja, ki velja za največjega slovenskega jezikoslovca 19. stoletja in utemeljitelja sodobnega pravorečja - tam smo si ogledali njegovo rojstno hišo ter pripadajoči skedenj in kaščo. Sledil je ogled t.i. mežnarjeve domačije, pravzaprav ključavničarske delavnice oziroma kovačije, ki z razstavno in galerijsko vsebino bogati Škrabčevo domačijo.
Nato nas je v Kočevju sprejel Janez Konečnik, vodja krajevne enote Rog (Zavod RS za gozdove) in nas vodil po gozdni učni poti Rožni studenec ter nas obenem seznanil z rastlinskimi posebnostmi in živalskim svetom tega območja. Ob zaključku strokovne ekskurzije smo se skozi zasneženo zimsko idilo odpravili proti Koči pri Jelenovem studencu (850 m) ter se v toplem zavetju planinske postojanke okrepčali z okusnim ješprenjem in skutinimi palačinkami. Seveda ni manjkalo glasbe in plesa ter dobrovoljnega vzdušja.
Rok Petančič, predsednik PD Lisca Sevnica in Darinka Avguštin, planinska vodnica, sta ob koncu izrazila zadovoljstvo ob prijetno preživetem dnevu in povabila na prihajajoče dogodke v sklopu društva. Prav njima se udeleženci izleta iskreno zahvaljujemo za povabilo in izvrstno organiziran izlet, pa tudi vozniku Tonetu Prahu, ki nas je varno in srečno z avtobusom pripeljal nazaj na izhodiščno mesto v Sevnico.