7. in 9. aprila 2025 je štab Civilne zaščite Občine Šempeter - Vrtojba skupaj z drugimi sodelojočimi izvedel štabno vajo v okviru projekta IN4SAFETY, ki ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Interreg Italija-Slovenija. V okviru štabne vaje se je v simuliranem okolju ob preigravanju kriznih scenarijev preizkusilo delovanje različnih služb v primeru potresa. Vaja je potekala v luči priprav na regijsko terensko vajo GOin4Safety – Potres 2025 z mednarodno udeležbo, ki bo na Goriškem potekala med 5. in 8. junijem, na kateri bodo ti scenariji v praksi tudi preizkušeni.
Vaja GOin4Safety – Potres 2025 je osnovana na podlagi predpostavke, da se 7. aprila 2025 popoldne na Raški mali prelomnici pojavi močan potresni sunek VII. kategorije EMS z žariščem v globini 12 km, ki mu v naslednjih dneh sledi več zaporednih popotresnih sunkov, pri čemer skupna intenziteta potresa na nekaterih izpostavljenih območjih doseže VIII. (kategorija EMS). Občutili so ga v celotni Sloveniji ter sosednji Italiji, prizadete pa so predvsem občine Nova Gorica, Šempeter - Vrtojba, Renče - Vogrsko in Miren - Kostanjevica ter občina Gorica v sosednji Italiji. Predvideva se, da je večje število ljudi na posameznih lokacijah ostalo ujetih pod ruševinami. Prekinjene so komunikacije, v več naseljih ni električnega toka in vode, nekatere ceste so zaradi ruševin neprevozne. Poškodovanih je več objektov. Na čezmejnem območju občine Miren - Kostanjevica pride do nesreče na električni infrastrukturi, ki povzroči vžig naravnega okolja daljšem obdobju brez dežja. O škodi poročajo iz obeh straneh državne meje, tako iz Nove Gorice ter njene okolice kakor tudi iz mesta Gorica (Gorizia) in njene okolice v Italiji.
Na štabnem delu vaje, ki je potekala na matičnih lokacijah občinskih in regijskega štaba CZ, so poleg sodelovali URSZR Izpostava Nova Gorica, Regijski štab Civilne zaščite - Severnoprimorska, občinski štab Civilne zaščite Mestne občine Nova Gorica, občinski štabi civilne zaščite občin Šempeter - Vrtojba, Renče - Vogrsko in Miren - Kostanjevica, poveljnika in namestnika GZ Nova Gorica – Šempeter ter GZ Goriške in štabi Civilne zaščite gospodarskih družb, ki upravljajo s kritično infrastrukturo. Z izvedenim teoretičnim delom vaje, ki jo je vodil Borut Mihelj se je izboljšala usposobljenosti članov štabov CZ in njihovih poveljnikov za delovanje v primeru večje naravne nesreče. Preverili so se operativni načrti, poleg tega pa so se udeleženci usposobili za učinkovito in varno ukrepanje v kriznih situacijah.