Občini Šempeter-Vrtojba je Zveza delovnih invalidov Slovenije 5. decembra slovesno podelila listino in skulpturo Občina po meri invalidov. Gre za slovesen zaključek dvoletnega projekta v sodelovanju s pobudnico projekta, Zvezo delovnih invalidov Slovenije in MDI Goriške kot koordinatorjem, h kateremu je občina pristopila že v letu 2022 in v sklopu katerega je bilo opravljenih več aktivnosti za zagotavljanje večje kakovosti življenja invalidov in ranljivih družbenih skupin nasploh.
V projekt so bila poleg občinske uprave vključena številna lokalna društva invalidov in posamezni strokovnjaki s področij zdravstvenega in socialnega varstva, zaposlovanja ter mnogoterih drugih, ki pomagajo nadgrajevati obstoječe in graditi nove pristope na področju prilagajanja javnih storitev potrebam invalidov in ostalih ranljivih skupin. Pridobitev listine je tako priznanje občini, ki v svojem delovanju upošteva različnost potreb svojih občanov, načrtno razvija, vzpodbuja in realizira dejavnosti in ukrepe, ki bistveno prispevajo tudi k večji kvaliteti osebnega življenja vseh invalidov in njihovih družin, ustvarja možnosti za njihovo socialno vključenost in za aktivno udeležbo v družbenem življenju lokalne skupnosti z namenom udejanjanja pravic človeka in državljana.
Občina Šempeter-Vrtojba je k projektu pristopila z največjo odgovornostjo in se tako kot 41. od 212 občin uvrstila med tiste občine, ki so prepoznale, da je pomembna kakovost življenja vseh občanov, tudi invalidov. Projekt je primer dobre prakse, kako naj bi se pravice uresničevale v občinah, je dejal predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek, ki je občino pohvalil za odgovornost, ki jo sprejema. Slavnostni govornik, državni svetnik Danijel Kastelic, tudi sam invalid, je državo nekoliko okrcal, da ne izpolnjuje vseh danih obljub na področju invalidov. “Še kako pomembno pa je, da se spremembe uvajajo v občinah, kjer jih invalidi najbolj čutimo. Prav občine so lahko pomemben zgled drugim,” je dejal.
Občina Šempeter-Vrtojba se je v projekt Občina po meri invalidov vključila z analizo stanja in akcijskim načrtom za izboljšanje in uresničevanje enakih možnosti invalidov do leta 2026.V njem je opredelila več ciljev: od tega, da bodo do 1. januarja 2025 vsi objekti javnega značaja in javne storitve dostopni invalidom z vsemi vrstami oviranosti, do ukrepov na področju ozaveščanja, izobraževanja do strokovne podpore invalidom, spodbud za zaposlovanje in ukrepov na številnih področjih. Župan Milan Turk je poudaril, da je bilo že doslej veliko narejenega in da akcijski načrt na občini jemljejo zelo resno. Trudili se ga bodo čim bolje uresničevati še naprej, prav tako kot pobude, ki bodo prišle iz vrst invalidov in ostalih.
Priznanje, ki ga je Predsednik Zveze delovnih invalidov Slovenije Peter Bršek izročil županu mag. Milanu Turku in predsedniku Medobčinskega društva invalidov Goriške Eriku Pintarju, pomeni priznanje za že opravljeno delo in dodaten motiv, da se bo z aktivnostmi v občini Šempeter-Vrtojba tudi v prihodnje pospešeno nadaljevalo.