Na razstavi je predstavljen prerez odporniškega delovanja na Primorskem v obdobju 1920-1941, od požiga Narodnega doma v Trstu do začetka druge svetovne vojne.
Razstava je bila prvič predstavljena januarja v Evropskem parlamentu. Na 12 panojih je predstavljen prerez odporniškega delovanja na Primorskem v obdobju 1920-1941, od požiga Narodnega doma v Trstu do začetka druge svetovne vojne.
Pobudnik razstave je društvo TIGR Primorske. "Razstava prikazuje nastanek in razvoj prve protifašistične organizacije v Evropi, to je bil TIGR s svojo tržaško vejo z imenom Borba. Prikazano je delovanje protifašističnega odpora od leta 1920 do 1941, po vseh segmentih," je pojasnil Humar, ki je skupaj z zgodovinarjem Milanom Pahorjem avtor razstavnih besedil.
Na posameznih panojih so med drugim predstavljeni požig tržaškega Narodnega doma, Gentilejeva šolska reforma iz leta 1923, ki je izključila slovenski jezik iz šol v Italiji, prvi tržaški proces z ustrelitvijo štirih protifašistov na bazoviški gmajni, razvoj množičnega uporniškega gibanja, protifašistično delovanje na kulturnem in umetniškem področju ter drugi tržaški proces z ustrelitvijo petih upornikov na Opčinah. Predstavljeno obdobje se konča leta 1941, ko je velika večina Tigrovcev odšla v partizane, je pojasnil Humar. Ob besedilih in slikah je razstavljenih tudi več predmetov.
Razstava Slovenci med prvimi protifašisti v Evropi je bila že predstavljena v Bruslju, Gorici, Mariboru, Lipici in na Cerju, letos načrtujejo še postavitev v Muzeju vojaške zgodovine v Pivki.