V radovljiški občini že štiri leta teče projekt popisovanja ledinskih imen. V letu 2024 je bila bogata dediščina ledinskih imen zbrana na območju katastrskih občin Mošnje in Otok. Popis je zaobjel domača poimenovanja polj, travnikov, gozdov, vodotokov in vseh ostalih pojavov oziroma objektov v prostoru, ki so jim domačini nadeli ime z namenom orientacije v prostoru, kjer živijo, delajo in preživljajo prosti čas. Pri popisu je sodelovalo 18 domačinov, ki so s svojim poznavanjem domačega okolja prispevali del k seznamu 190 zbranih ledinskih imen. Povečini so bili to kmetje, gozdarji in lovci. Pomemben vir imen za del popisnega območja je bila tudi zbirka ledinskih imen, ki jo je že leta 1992 izdala Lovska družina Begunjščica.
Zbrana ledinska imena so v svoji narečni obliki prikazana na tiskanem zemljevidu, ki je brezplačno na voljo na Občini Radovljica in v Knjižnici A. T. Linharta Radovljica. Vsi zainteresirani izvod zemljevida lahko dobijo tudi pri predsednikih krajevnih skupnosti Mošnje in Otok, objavljen pa je tudi v prilogi.
Zbrana ledinska imena so obeležena tudi na čezmejnem portalu ledinskih imen www.ledinskaimena.si, kjer so prikazana zbrana imena na Gorenjskem in slovenska ledinska imena na avstrijskem Koroškem.
Popis imen se bo s ciljem ohranitve pomembnega dela nesnovne kulturne dediščine in lokalne identitete ljudi na območju občine Radovljica nadaljeval tudi v prihodnjem letu.
Veronika Perko
Razvojna agencija Zgornje Gorenjske
Fotografija: Razglednica Mošenj, poslana v 30ih letih 20. stoletja (vir: fototeka Gorenjskega muzeja, avtor: Drago Holynski)