Na soški fronti prve svetovne vojne je umrlo več kot 286.000 vojakov, več kot 200.000 je bilo ujetih ali izginulih, okrog 600.000 ranjenih. Na območju Slovenije je za njimi ostalo 74 vojaških pokopališč, 40 večjih grobišč in številni neoznačeni grobovi.
Leta 1998 je Janko S. Stušek, predsednik društva Mali vojni muzej, ob 80. obletnici konca vojne sprožil pobudo za spominski pohod na Krn. Prva slovesnost je bila v sredo, 11. novembra 1998, ko je skupina pohodnikov točno ob 11. uri izvedla kratko proslavo na vrhu in preko severovzhodne prepadne stene vrgla lovorov venec v počastitev padlih vojakov v krnskem pogorju.
Prva večja prireditev je potekala 14. novembra 1998 ob Krnskem jezeru z udeležbo predstavnikov kulturnega in vojaškega življenja. Pohod je organiziral odbor pod vodstvom društva Mali vojni muzej. OZ VVS Zgornja Gorenjska je bilo soorganizator vseh dosedanjih 22-tih pohodih ter skupaj z ZVVS pohod tudi finančno podpira.
Letošnji tradicionalni 23. pohod spomina na Krn je bil organiziran 9. novembra. Zbralo se je okoli 250 udeležencev in dogodek, posvečen spominu na padle vojake soške fronte v prvi svetovni vojni, je bil tudi letos prežet s čustvi, zgodovinskim spominom in domoljubjem.
Slavnostni govornik je bil namestnik načelnika Generalštaba Slovenske vojske, brigadir Uroš Paternus, ki je poudaril pomen ohranjanja spomina na pretekle generacije in njihove žrtve za mir. Med govorniki so bili tudi Danijel Krivec, podpredsednik Državnega zbora in predsednik organizacijskega odbora, Valter Mlekuž, župan Bovca, Marko Matajurc, župan Kobarida, ter Martin Šolar, direktor Kobariškega muzeja, ki je program povezoval.
Dogodek so s svojo prisotnostjo počastili tudi podpolkovnik Danilo Klinar, poveljnik 132. gorskega polka Slovenske vojske z Bohinjske Bele, ter predstavniki veleposlaništev Madžarske in Poljske.
Slovesnost je dodatno obogatil kulturni program. Moški pevski zbor Triglav Trenta je zapel izbrane pesmi, recitator Miloš Domevšček je s čustveno interpretacijo navdihnil zbrane, glasbene točke je izvedel del orkestra Slovenske vojske.
Proslava je potekala v duhu spoštovanja in povezovanja, hkrati pa je poudarila pomen miru ter sodelovanja med narodi. Krn tako ostaja simbol preteklosti in opomnik prihodnosti.