EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI 2023 TUDI V OBČINI PREDDVOR – VABLJENI NA NJEGOVE AKTIVNOSTI
Občina Preddvor je že dolgo zavezana trajnostnemu razvoju in varovanja okolja, med drugim s spodbujanjem trajnostnega turizma, učinkovite rabe energije, rabe lesa kot materiala… Zato se letos prvič pridružuje Evropskemu tednu mobilnosti, največji akciji za spodbujanje trajnostne mobilnosti v Evropi. V njem vsako leto sodeluje tudi preko 80 slovenskih občin. Te željo s spodbujanjem rabe javnega prometa, deljenjem avta, rabe kolesa in hoje… prispevati k varovanju okolja in prostora, izboljšanju mobilnost ranljivih skupin ter dvigniti kakovost življenja občank in občanov med vsemi generacijami oz. skupinami prebivalcev.
Evropski teden mobilnosti 2023 (ETM 2023) po vsej Sloveniji oz. Evropi poteka med 16. in 22.septembrom, številne akcije pa potekajo tudi pred in po tem datumu. Moto letošnjega tedna je VARČNE POTI oz. ''Prekini potratne navade. Začni živeti bolje.'' Več o ozadju te teme v drugem delu tega članka.
V občini Preddvor se je vse začelo že 1.septembra, ko so iz vseh naselij, iz katerih hodijo otroci oz. mladi v OŠ Preddvor, krenili Pešbusi do svojih učilnic. To pomeni, da so se namesto z avtobusi ali avti na pot odpravili peš, v družbi svoje ''šoferke'' oz. ''šoferja'' pešbusa. Pri tem gre posebna zasluga udeleženkam Šole za zdravo življenje, t.i. oranžnim srajčkam, ki so prav iz vsakega od okoliških naselij v šolo pripeljale po več kot 20 navdušenih učencev, od najmlajših do starejših. Izhodišča so bila naselja: Srednja Bela, Zgornja Bela, Tupaliče, Bašelj, Nova vas in Potoče.
V naslednjih tednih, vse do začetka oktobra, bo po vsej občini Preddvor potekalo še več kot 10 dogodkov. Na programu bodo med drugim:
Zelo zanimiva bo tudi terenska delavnica ''Pospravimo ulice'', na kateri bomo praktično govorili o tem, kaj so tiste ovire, ki preprečujejo varno in čisto mobilnost (npr. nepregledni ovinki in izvozi na cesto, zasedena parkirišča za invalide, neprehodne kolesarske steze, …).
Več o vseh dogodkih ETM 2023 v občini Preddvor pa si lahko preberete v priloženem dokumentu.
LEPO VABLJENI DA SE DOGODKOV AKTIVNO UDELEŽITE !
Sporočilo Evropskega tedna mobilnosti 2023: VARČNE POTI – Prekini potratne navade. Začni živeti bolje !
Slovenska gospodinjstva za pokrivanje stroškov prevoza porabijo vse več denarja. Za stroške prevozov je še leta 2000 slovensko gospodinjstvo v povprečju namenilo 16 % proračuna. Do leta 2015 se je ta odstotek povečal na 18,5 %, leta 2018 (najnovejši podatek) pa je narasel že na slabo petino proračuna gospodinjstva (19,6 %). Zanimivo je, da se je medtem odstotek sredstev, ki ga v povprečju namenimo hrani, zmanjšal (s 16,3 na 12 %).
Čeprav je ugotovitev skrb vzbujajoča, pa še zdaleč ne vključuje vseh stroškov motoriziranega prometa – na primer od stroška gradnje prostorsko potratne infrastrukture do stroškov nesreč, onesnaževanja in podnebnih sprememb.
Različne oblike aktivne mobilnosti (na primer hoja ali kolesarjenje), uporaba javnega prevoza kot tudi sopotništvo in souporaba avtomobila pomenijo nižje stroške za posameznika, povzročajo pa tudi manj okoljske škode in prinašajo manj negativnih učinkov na zdravje. Večja uporaba varčnih načinov mobilnosti pomeni tudi številne pozitivne posledice – na primer manjše javnozdravstvene stroške zaradi manjšega števila nesreč in bolezni, več javnega prostora, namenjenega premikanju in druženju (avtomobil je najbolj potraten »uporabnik« prostora), kot tudi bolj zadovoljno skupnost.
V današnjem vse bolj sedečem življenjskem slogu smo vse manj aktivni in posledično vse težje dosegamo zdrav obseg telesne dejavnosti. Eden ključnih razlogov za to je pretirana uporaba avtomobila, zaradi katere veliko časa preživimo sede, kar je prav tako skrb vzbujajoče. Pomanjkanje telesne dejavnosti vpliva na razvoj nenalezljivih bolezni (na primer bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen ali rakava obolenja). Pojav teh bolezni nam skrajšuje življenje, znižuje kakovost življenja, zmanjšuje produktivnost, obenem pa tudi povečuje javnozdravstvene stroške.
Zaradi vseh teh razlogov Evropski teden mobilnosti letos v ospredje postavlja odločitev za racionalnejše načine potovanj. To so vsi tisti načini, ki sicer na prvi pogled ponujajo manj prestiža in udobja, a obenem zagotavljajo svetlejšo prihodnost. Izberimo torej varčnejše poti in se pogovarjajmo o tem, kakšna bi bila naša družba, če bi večino poti opravili z javnim prevozom ali se odločili za eno od oblik aktivne mobilnosti.
Trajnostna mobilnosti prinaša prihranek za vsakogar, boljšo kvaliteto življenja in več zadovoljstva na vseh področjih.