Začasno prebivališče – KDAJ GA MORAMO PRIJAVITI?
Področje prijavne in odjavne obveznosti stalnega in začasnega prebivališča ureja Zakon o prijavi prebivališča.
Začasno prebivališče je kraj, kjer posameznik biva začasno, na primer zaradi opravljanja dela, šolanja, prestajanja kazni ali iz drugih razlogov, pri čemer tam ne namerava stalno prebivati. Začasno prebivališče se razlikuje od stalnega prebivališča, kjer posameznik stalno prebiva in kjer ima središče svojih življenjskih interesov.
Začasno prebivališče lahko prijavi le oseba, ki že ima prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji ali tujini. Ob tem je mogoče imeti prijavljeno le eno začasno prebivališče. Posameznik (lahko) ob prijavi prebivališča določi tudi naslov za vročanje, pri čemer lahko izbere, ali bo to stalno ali začasno prebivališče.
Kdo in kdaj mora prijaviti začasno prebivališče?
Državljan Republike Slovenije ali tujec z dovoljenjem za stalno prebivanje, ki začasno prebiva zunaj naslova stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, vendar ne pri stanodajalcu ali gostitelju, in bo na tem naslovu prebival več kot 90 dni, mora prijaviti začasno prebivališče na upravni enoti v osmih dneh od dneva začasne naselitve.
Posameznik s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki se začasno naseli v tujini za več kot 90 dni (na primer zaradi dela ali študija), mora svoj začasni naslov v tujini prijaviti pri upravni enoti ali na diplomatsko konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini.
Tujec z veljavnim dovoljenjem za začasno prebivanje (potrdilom o prijavi prebivanja, vizumom za dolgoročno bivanje itd.), ki v Sloveniji še ni pridobil dovoljenja za stano prebivanje in ne prebiva pri stanodajalcu ali gostitelju, mora upravni enoti prijaviti začasno prebivališče na naslov, kjer začasno prebiva, v osmih dneh od dneva začasne naselitve.
Kje lahko uredimo začasno prebivališče?
Posameznik lahko prijavo od 25. oktobra 2024 uredi na katerikoli upravni enoti ali krajevnem uradu v Sloveniji (do tega datuma le na krajevno pristojni upravni enoti, na območju katere prijavlja prebivališče), saj je s tem datumom krajevna pristojnost za prijavo stalnega in začasnega prebivališča odpravljena. Imetniki kvalificiranega digitalnega potrdila lahko prebivališče uredijo tudi prek enotnega državnega portala e-Uprava. V imenu posameznika lahko prijavo začasnega prebivališča opravi tudi tretja oseba, če ima njegovo pisno pooblastilo. Ob prijavi začasnega prebivališča je treba predložiti veljaven osebni dokument ter dokazilo o pravici do bivanja na naslovu, ki se prijavlja. Med ustrezna dokazila štejejo na primer izjava o (so)lastništvu, najemna pogodba ali soglasje (so)lastnika nepremičnine. Če je lastništvo nepremičnine, na naslovu katere želi posameznik prijaviti začasno prebivališče, razvidno iz uradnih evidenc, ni potrebno dokazovati lastništva nad to nepremičnino, ampak se navede le ime katastrske občine in številko parcele.
Začasno prebivališče v Sloveniji se lahko prijavi za čas do dveh let oz. za čas veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje, potrdila o prijavi prebivanja ali vizuma za dolgoročno bivanje (če je ta krajši od dveh let). Prebivališče mora posameznik znova prijaviti pred njegovim prenehanjem, v kolikor želi po poteku na naslovu še naprej začasno prebivati. Seveda je treba ob prijavi oziroma obnovi prebivališča na upravni enoti ponovno predložiti dokazilo o upravičenosti do bivanja na določenem naslovu.
Kako prijavite začasno prebivališče otroku?
Začasno prebivališče otroku prijavijo starši ali zakoniti zastopnik. Soglasje drugega starša ni potrebno, če gre za naslov obeh staršev v Sloveniji ali tujini, če otrok biva pri staršu, ki mu je zaupan v varstvo, ali če je prebivališče določeno s sporazumom ali sodno odločbo. Prav tako soglasje ni potrebno, če je prebivališče drugega starša neznano ali mu je odvzeta roditeljska pravica. Posamezniki, starejši od 15 let, ki imajo popolno poslovno sposobnost, morajo sami prijaviti prebivališče.
Kdaj je treba odjaviti začasno prebivališče?
Enako kot je posameznik dolžan prijaviti začasno prebivališče, je dolžan tudi odjaviti začasno prebivališče najpozneje v osmih dneh po odselitvi na kateri koli upravni enoti ali krajevnem uradu v Republiki Sloveniji ali prek enotnega državnega portala e-Uprava s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Odjavo začasnega prebivališča lahko s posameznikovim pisnim pooblastilom opravi tudi tretja oseba.
Kdaj ni treba prijaviti začasnega prebivališča?
Posamezniku ni potrebno prijaviti začasnega prebivališča, če je nastanjen v bolnišnici, socialnovarstvenem zavodu (varni hiši, materinskem domu, kriznem centru ipd.), ali če ima diplomatsko, konzularno ali službeno izkaznico. Prav tako prijava ni potrebna, če je nastanjen v objektih ministrstva za notranje zadeve, policije, obrambe ali Slovenske vojske zaradi službe, ali če sodeluje pri odpravljanju posledic naravnih nesreč ali opravljanju civilne službe.
Kako ločiti med stalnim in začasnim prebivališčem?
Glede na to, da se je nedavno začelo novo študijsko leto vzemimo za primer študenta. Študent se odseli od staršev v kraj, kjer bo študiral, in tam sklene najemno pogodbo z najemodajalcem. V nekaj letih si v kraju študija ustvari socialno mrežo, spozna nove prijatelje in punco. Po končanem dodiplomskem študiju se vpiše na magistrski program in začne redno opravljati študentsko delo pri delodajalcu, pri katerem si želi po študiju tudi zaposliti. V tem času se preseli v novo najemniško stanovanje, kjer živi skupaj s punco. Študent se je v kraju študija »udomačil« in ni dvoma, da bo po koncu izobraževanja tam iskal zaposlitev. Tako lahko kraj, ki je sprva služil le kot začasno prebivališče za izpolnitev določene življenjske potrebe, postopoma postane središče vseh njegovih osebnih in profesionalnih interesov. V teh okoliščinah ni posebnega dvoma, da bi kraj, kjer študent trenutno živi, lahko označili kot njegovo stalno prebivališče.
Za konec
Naj vas še opozorimo, da je pomembno upoštevati predpisane roke za prijavo ali odjavo prebivališča, saj se boste s tem izognili nepotrebnim kršitvam. V primeru, da posameznik ne prijavi začasnega prebivališča v predpisanem roku, mu grozi globa v višini od 200 do 600 evrov.
Za dodatne informacije nas lahko pokličete na sedež Upravne enote Žalec na številko 03 713 51 20 ali nam pišite na e-naslov ue.zalec@gov.si.
Simona Stanter
načelnica