Občina Prebold in Inštitut Antona Trstenjaka, v okviru vseslovenske prostovoljske akcije Dan za spremembe, smo v Medgeneracijskem centru Prebold, v ponedeljek, 31.3.2025 izvedli prijetno in sproščeno predavanje z delavnico, ki jo je vodil uni. dipl. psiholog Alen Sajtl iz Inštituta Antona Trstenjaka iz Ljubljane.
Osrednja tema dogodka je bilo vprašanje, kako zmanjšati pokroviteljstvo nad starejšimi in jim omogočiti večjo vključenost pri odločitvah v njihovem življenju.
Predavatelj je poudaril, da čeprav svojci, zdravstveno osebje in bližnji pogosto želijo starejše zaščititi ali jim pomagati, lahko nehote dosežejo nasproten učinek. S tem, ko namesto njih sprejemajo odločitve, starejše postavljajo v podrejen položaj, zaradi česar se lahko počutijo manj sposobne, postopoma prenehajo sodelovati pri lastnih življenjskih odločitvah in izgubijo občutek nadzora.
Pomembno je, da starejše obravnavamo spoštljivo in enakovredno. To pomeni, da se z njimi pogovarjamo brez uporabe nepotrebnih pomanjševalnic ali poenostavljanja vsebin. Izogibati se moramo, da bi v njihovi prisotnosti govorili o njih, namesto da bi govorili z njimi. Pazimo tudi na način komunikacije, biti moramo dovolj glasni, a ne pretirano, prijazni in spoštljivi.
"Starejši niso enotna skupina, zato moramo vedno najprej preveriti, če sploh potrebujejo pomoč, namesto da predvidevamo njihove želje ali potrebe. S takim pristopom omogočimo, da ohranijo nadzor nad svojim življenjem, kar prispeva k njihovemu občutku vrednosti in samostojnosti", je še povedal g. Alen Sajtl.
Udeleženci dogodka smo si na koncu izmenjali lastne izkušnje, kar je še dodatno obogatilo naše razumevanje teme in izboljšalo medsebojno komunikacijo ter odnose.
Medgeneracijski center Prebold