Logo MojaObčina.si
DANES
32°C
16°C
JUTRI
32°C
15°C
Oceni objavo

Otroci v prometu

Spoštovani občani, starši in vozniki,

Približuje se začetek šolskega leta, ko bo v okolici šol in vrtcev spet otroški vrvež. Kar pomeni, da bo tudi veliko več otrok ki se bodo (nekateri tudi prvič) vključevali v promet. Kot pešci, kot kolesarji, potniki v avtomobilih. Poskrbimo za preventivo in za varnost vseh udeležencev v prometu.

Javna agencija za varnost prometa je izdala  knjižico Prvi koraki v svetu prometa, ki jo je vredno prelistati in se z otroci pogovoriti o tem kako se v prometu obnašati.


Pred začetkom novega šolskega leta se začenja Nacionalna preventivna akcija Varno v šolo, ki traja do 8. septembra. Koordinira jo Agencija za varnost prometa, ki skupaj z Ministrstvom za infrastrukturo, Ministrstvom za notranje zadeve, Policijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, osnovnimi šolami, občinskimi sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, Zvezo združenj šoferjev in avtomehanikov Slovenije, Inštitutom za politike prostora, društvi upokojencev in drugimi nevladnimi organizacijami izvaja številne aktivnosti za večjo prometno varnost otrok. Slovenija sicer velja med najvarnejše države v Evropi na področju prometne varnosti otrok. V letošnjem letu so v prometnih nesrečah življenje izgubili trije otroci. 25 se jih je hudo telesno poškodovalo, kar je za 47 % več kot lani ob tem času.




Otroci v prometu niso pomanjšani odrasli

Otroci, še posebej najmlajši, so v prometu slabše vidni, prav tako pa težko predvidijo nevarne situacije. Vozila kasneje opazijo in ne znajo dobro presoditi njihove oddaljenosti ter hitrosti, prav tako težje določijo smer, iz katere prihaja zvok vozila. Njihovo ravnanje usmerjajo predvsem radovednost, čustva in dogajanje okoli njih, manj pa razum, zato morajo biti vozniki nanje vselej pozorni in jim vedno prepustiti prednost na prehodih za pešce.

Aktivnosti za večjo varnost otrok v prometu

Po vsej Sloveniji se vsako leto v prvih dneh šole izvaja varovanje otrok na šolskih poteh – poteka na mestih, kjer je varnost otrok lahko ogrožena. Kot prostovoljci so vanj vključeni člani občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV), člani Zveze ZŠAM, društva gasilcev in upokojencev, učitelji predpisov in vožnje v avtošolah, starši ter drugi.

Prostovoljci pomagajo učencem prečkati cesto na nevarnejših odsekih in s svojo prisotnostjo opozarjajo voznike na še previdnejšo vožnjo. Tako želijo prispevati k varnejšemu začetku šolskega leta, ko so otroci po daljših počitnicah še vedno razigrani, mlajši pa kot začetniki ne poznajo vseh pasti prometa na šolski poti ter zaradi starosti ne zmorejo vseh zahtev sodobnega prometa. Nekateri prostovoljci otroke spremljajo tudi na šolskih prevozih, kjer jih podučijo o pravilnem ravnanju na avtobusu in jih opozarjajo na pravilno pripenjanje. Ob začetku šolskega leta Agencija tudi priporoča vsem šolam, da izvedejo učne ure z otroki in informiranje staršev (roditeljski sestanki), kjer predstavijo tudi varnost otrok v prometu (načrti šolskih poti, pravila varnega sodelovanja v prometu, priporočila itd.).

Kako naj vozniki poskrbijo za varnost otrok v prometu?

Že v načelih cestnega prometa je zapisano, »da kadar so udeleženci cestnega prometa otroci, so drugi udeleženci dolžni nanje posebej paziti in jim pomagati«. To načelo povsem jasno določa, da smo vsi v prometu soodgovorni za varnost otrok. Zato je treba v prometu ravnati tako, da voznik čim bolj izključi dejanja, ki bi lahko ogrožala prometno varnost otrok. Otroci so razigrani in drugače dojemajo promet okoli sebe in so kot taki zelo nepredvidljivi v svojih ravnanjih. Zato morajo biti ostali udeleženci v prometu na cesti ob zaznavi otrok v bližini bistveno bolj pazljivi in pozorni, saj ni mogoče predvideti otrokove reakcije.

Otrokom je treba omogočati varno mobilnost, za kar je potrebna skrbnost, odgovornost in zgled vseh udeležencev v prometu. Pri tem Agencija za varnost prometa in Policija posebej izpostavljata: »Vozniki, prilagodite hitrost vožnje, še posebej v naseljih, v okolici šol, vrtcev in igrišč, med vožnjo ne uporabljajte mobilnega telefona, ki odvrača vašo pozornost od dogajanja na cesti in ob njej, za volan sedite trezni! Vzdržujte primerno varnostno razdaljo in predvidevajte prometne situacije, kadar ste v bližini šol, vrtcev in v naseljih.«

vir: https://www.avp-rs.si/zacetek-nacionalne-preventivne-akcije-varno-v-solo/

Poskrbimo za varnost vseh udeležencev v prometu in lep začetek novega šolskega leta!

Oglejte si tudi