Delo v gozdu spada med najzahtevnejša in najnevarnejša dela, s katerimi se srečujemo v Sloveniji. Žal se z ukrepi za povečanje varnosti pri delu v gozdu teoretično vsi strinjamo, pravilnega ravnanja pa v praksi pogosto ne znamo uresničiti.
Prvi korak na poti k zmanjšanju števila nesreč je, da bo vsak lastnik gozda pred začetkom dela kritično ocenil svoje znanje, opremo in psihofizično pripravljenost. Kdor ima le v eni točki pomisleke, naj delo raje odda za to usposobljenim in registriranim izvajalcem.
Dela v gozdu se je treba lotiti premišljeno in z dobro opremo, tako z orodjem in stroji kot tudi z varnostno opremo. Prav tako pa ne pozabite na usposabljanje in strokovno literaturo. Zato je dodatno izobraževanje lastnikov gozdov ena izmed najpomembnejših nalog vseh, ki skrbimo za usmerjanje razvoja gozdov.
Zaradi nevarnosti, ki jo prinaša delo v gozdu, je Občina Polzela v sodelovanju z Zavodom za gozdove organizirala brezplačni tečaj varnega dela z motorno žago, ki je potekal v začetku meseca novembra. Prvi dan so tečajniki spoznavali teoretično znanje, drugi dan pa so nabrali spretnosti, ki so potrebne za delo z motorno žago.
Tudi za delo v gozdu, kakor za vsa druga nevarna dela, velja, da hitrost ne prispeva k varnosti. Poudariti je treba, da je v gozdu še veliko poškodovanih dreves zaradi posledic naravnih ujm ter da je ponekod otežena prehodnost zaradi odmrle lesne mase in pomlajevanja.
Na tem mestu se še enkrat zahvaljujemo vsem sodelujočim, tako inštruktorjem Zavoda za gozdove kot tudi tečajnikom, ki se zavedajo pomembnosti izobraževanja za opravljanje varnega in učinkovitega dela v gozdu. S tem pomagamo zmanjšati število nesreč, ki se žal lahko končajo tudi s smrtnim izidom.
Mija Čulk