Medobčinska splošna knjižnica Žalec je skupaj z Društvom Dvorec v sredo, 8. maja 2019, v prenovljenih prostorih dvorca Novi Klošter (danes Konferenčni center Polzela) pripravila spominski večer v počastitev uglednega rojaka, pisatelja, prijatelja mirovnika in utemeljitelja etnopsihoanalize dr. Paula Parina.
Po uvodnem pozdravu je Karmen Kreže, vodja domoznanskega oddelka Medobčinske splošne knjižnice Žalec, osvetlila življenje dr. Paula Parina, ki se je rodil 16. septembra 1916 v Novem Kloštru in tu preživel prvi dve desetletji svojega življenja. Osnovne šole ni obiskoval na Polzeli, temveč je imel zasebnega učitelja. Gimnazijo je dokončal v Celovcu, kar mu je omogočilo nadaljevanje študija. Že zelo zgodaj se soočil s svojo judovsko usodo, kar je morda vplivalo na to, da se je razvil v zdravnika in psihoanalitika svetovnega slovesa. Zaradi vse večjega pritiska nacionalsocializma je novembra 1938 zapustil Slovenijo in emigriral v Švico, kjer je leta 1943 doktoriral. Skupaj z ženo Goldy Parin-Matthey in prijatelji se je leta 1943 pridružil Titovim partizanom v Črni gori, kjer je pomagal kot zdravnik. Po vrniti s fronte je opravil specializacijo iz nevrologije in psihiatrije ter se v svoji zasebni praksi posvetil psihoanalizi. Poznan je kot eden izmed zadnjih učencev Sigmunda Freuda. Leta 1980 je napisal knjigo o otroštvu v Sloveniji z naslovom Zanesljiva znamenja spreminjanja. Vse do svoje smrti, 18. maja 2009, je živel v Zürichu. V nadaljevanju so si obiskovalci ogledali dokumentarni portret dr. Paula Parina z naslovom In potem Goldy reče, to moraš enkrat napisati. Slavko Košenina, Anka Krčmar in Milena Pobežin, nekdanji člani kulturnega društva Slovica, so z občinstvom delili svoje spomine nanj s pripovedovanjem anekdot.
Na koncu je Carmen Fernandez, upraviteljica dvorca in podpredsednica Društva Dvorec, predstavila dvorec danes in dejavnosti, ki se v njem izvajajo, ter obiskovalce popeljala po prenovljenih prostorih dvorca Novi Klošter.
Tone Tavčer
Spominski večer v počastitev dr. Paula Parina
Oglejte si tudi
Objavljeno: