V petek, 11.12.2020 je začel veljati Odlok o začasnih ukrepih za zmanjšanje tveganja okužbe in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19 v upravnih zadevah (Uradni list RS št.183/2020), ki določa nekatere omejitve fizičnega poslovanja s strankami in hkrati poenostavlja elektronsko poslovanje z njimi. Odlok velja do konca epidemije, vendar najdlje tri mesece.
Z odlokom se na podlagi pooblastila iz Zakona o splošnem upravnem postopku določajo začasni ukrepi za zmanjšanje tveganja okužbe in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni COVID-19 pri vodenju upravnih postopkov in odločanju v upravnih zadevah:
1. omogoči se vlaganje
vlog po elektronski poti brez kvalificiranega elektronskega podpisa, ki je
sicer obvezen pri elektronskem poslovanju strank z organi. Stranke se bodo
lahko identificirale z uradno dodeljeno identifikacijsko številko (na primer
EMŠO, davčno številko) ali drugim enoličnim identifikatorjem, ki ga za potrebe
elektronskega poslovanja določi organ.
2. omeji se možnost vlaganja (pisnih in ustnih) vlog neposredno pri pristojnem
organu za sprejem vloge, razen vlog, ki se po zakonu lahko vložijo le
neposredno pri tem organu. V teh primerih se bodo morali vložniki dogovoriti z
organom o času vložitve vloge. Postopek naročanja po telefonu ali po
elektronski poti bodo organi objavili na javno dostopnem mestu in na spletni
strani.
2. z odlokom se vzpostavi pooblastilo organu, da iz ustne obravnave ali drugih procesnih dejanj lahko izključi zainteresirano javnost, če je to potrebno zaradi varovanja zdravja.
3. odlok omejuje pravico do pregledovanja dokumentov upravne zadeve v prostorih organa, če je upravičeni osebi mogoče zagotoviti izvrševanje te pravice tako, da se ji pošlje (fizično ali elektronsko) kopijo dokumentov zadeve.
4. odlok omogoča, da se vročanje odločb, sklepov in drugih dokumentov lahko opravi tudi z vložitvijo v elektronski predal, ki ne ustreza varnostnim in tehničnim pogojem za varni elektronski predal po Zakonu o splošnem upravnem postopku in Uredbi o upravnem poslovanju. Tovrstne vročitve se bodo opravile pod pogojem, da bodo naslovniki s tem soglašali in v ta namen sporočili elektronski naslov.
5. Odlok izjemoma dovoljuje podaljšanje roka za izpolnitev (materialne) obveznosti, ki je določena s posamičnim upravnim aktom (odločbo ali sklepom), če stranka v zahtevi za podaljšanje roka ustrezno utemelji, da obveznosti ne more pravočasno izpolniti zaradi tveganja okužbe ali preprečevanja širjenja nalezljive bolezni. Prav tako se dovoljuje, da organ, ki odločbe ne more izdati v zakonitem roku, zaradi razlogov in okoliščin povezanih z nalezljivo boleznijo, podaljša rok za izdajo odločbe, vendar ne več kot za dva meseca. O tem bo stranko obvestil s sklepom.