Odlični dolgoletni partnerski odnosi Novega mesta s črnogorskim mestom Hercegnovi so v Dolenjski muzej pripeljali dragoceno zbirko pravoslavnih ikon, s čimer je Novo mesto postalo prvo mesto v Evropski uniji, v katerem so na ogled ti svojevrstni zakladi črnogorske kulturne dediščine.
Na razstavi so predstavljene ikone v tehniki tempere na lesu, ki zvirajo iz 17., 18. in 19. stoletja in pripadajo ruski, grški in znameniti bokokotorski šoli Rafailović-Dimitrijević. Njihovo obnovo je sofinanciralo veleposlaništvo Združenih držav Amerike v Črni gori prek sklada veleposlaništva za zaščito kulturne dediščine
Razstava je plod sodelovanja Dolenjskega muzeja z Gradskim muzejem Mirko Komnenović in galerijo Josip Bepo Benković Herceg Novi. Muzeja sodelujeta od leta 2015, ko je Dolenjski muzej v Hercegnovem na panojih predstavili arheološko razstavo Odsevi prazgodovine v bronu avtorja Boruta Križa, leta 2022 pa je v Hercegnovem gostovala razstava novomeškega fotografa Saše Fuisa.
Obiskovalce je na odprtju pozdravila direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Dokl Osolnik, vsebino razstave pa je predstavila kustosinja Katarina Dajčman. V imenu občine Hercenovi je obiskovalce nagovorila sekretarka za kulturo Ana Zambelić Pištalo. Herceg Novi in Novo mesto sta že 53 let partnerskih mesti, zato uspešno in zgledno sodelujeta na več področjih, kar je v svojem nagovoru poudaril tudi župan Mestne občina Novo mesto Gregor Macedoni. Odprtja razstave so se udeležili tudi predstavniki veleposlaništva Republike Črne gore in Veleposlaništva Republike Srbije v Sloveniji.
Razstavo je po pooblastilu veleposlanika uradno odprla gospa Sanja Radulović, prva svetovalka na Veleposlaništvu Republike Črne gore.
Tokratna razstava je poleg muzejev in občin povezala tudi glasbeni šoli – na otovoritvi sta v kulturnem programu nastopili ženska Vokalna skupina Mezzo, katere članice prihajajo iz Glasbene šole Marjana Kozine Novo mesto, ter pianistka Ana Vasić iz glasbene šole Herceg Novi.
Foto: Boštjan Pucelj