Zavod za gozdove, območna enota Nazarje tesno sodeluje s šolami in vrtci z namenom približati gozd najmlajšim. Izvajamo vodenje po gozdu, naravoslovne dneve, predavanja, delavnice, natečaje, kviz in druge oblike spodbujanja mladih za spoznavanje gozda.
Vrhunec teh prireditev je v mesecu maju. Zadnji teden v maju slovensko gozdarstvo že več kot štirideset let pripravlja niz prireditev s skupnim imenom »Teden gozdov«, s katerimi želi predstaviti pomen gozdov in gozdarstva najširši javnosti, zlasti najmlajšim.
Ena od teh prireditev v nazarskem območju je bila tudi delavnica o gozdni pedagogiki, namenjena učiteljicam in učiteljem vseh osnovnih šol v območju ter vzgojiteljicam in vzgojiteljem v vrtcih. Izvedli smo jo v torek, 23. maja 2017, v Blatah (Žabjeki) pri Rečici ob Savinji.
Usklajeno sodelovanje med gozdarji in pedagogi za še boljše in uspešnejše delovanje na tem področju je vsekakor pomembno, zlasti v časih, ko so otroci vse bolj odtujeni od narave in gozda.
Bistvo gozdne pedagogike je, da o gozdu učimo v gozdu, predvsem na način, da otroci gozd kot celoto in njegovo delovanje in doživljajo skozi vsa čutila in na aktiven način.
Na delavnici smo tako gozdarji kot vzgojiteljice in učiteljice predstavili primere dobrih praks, ki smo si jih nabrali skozi leta našega delovanja in sodelovanja.
Zbrali smo se pred šolo v Rečici, kjer smo predstavili nekaj enostavnih »raziskovalnih« poskusov na osnovi materialov, ki jih lahko prinesemo v šolo z izleta v gozdu.
Merili smo, koliko vode lahko popije trhel les, koliko gozdni mah in to primerjali z materialom, nabranim zunaj gozda, npr. na njivi. Prikazali smo različne načine uporabe lesa pri pouku ter si ogledali lubadarje v raziskovalnih lončkih.
V Blatah smo spoznavali gozd na slepi stezi, ko se skozi gozd sprehodimo z zavezanimi očmi – ni povsem enostavno, saj je gozd na vsakem koraku drugačen, poln presenečenj, se pogovarjali z drevesi in prikazali, kako se o gozdu marsikaj naučimo tudi skozi igro.
Delavnice se je udeležilo 33 vzgojiteljic in učiteljic iz desetih šol in vrtcev iz Zgornje Savinjske in iz Šaleške doline.
Foto: Anton Breznik, ZGS