Zeleni dan Vipavske doline, ki je letos že tretjič zbral turistične ponudnike destinacije, je v ospredje postavil izjemno pomembno temo – razvoj vključujočega turizma. Dogodek, ki ga je organiziral Zavod za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina v sodelovanju z Javnim zavodom Miren Kras in Zavodom za turizem TRG Vipava, je bil zasnovan kot posvet o trajnostnem razvoju s poudarkom na izboljšanju dostopnosti turističnih storitev za vse obiskovalce, ne glede na njihove zmožnosti.
Prvi del srečanja je bil namenjen pregledu dosedanjih ukrepov za zmanjšanje tveganj, ki jih podnebne spremembe prinašajo v turistično dejavnost. Udeleženci so se seznanili z novo kampanjo "Vipavska dolina – V vsakem vremenu. Vse leto.", ki je del strategije destinacije za prilagajanje ekstremnim vremenskim razmeram, in z digitalnim orodjem za preusmerjanje gostov v primeru tovrstnih razmer. A največji poudarek dogodka je bil na vključujočem turizmu, ki želi postaviti človeka in njegove potrebe v središče turistične izkušnje.
V tem sklopu sta bila predstavljena dva primera iz prakse. Agencija No limits je navdušila s svojo predstavitvijo delovanja na področju priprave in izvedbe turističnih paketov za osebe z gibalnimi ovirami. Njihova prilagojena doživetja omogočajo dostopne in nepozabne izkušnje, pri čemer se osredotočajo na enakopravno vključevanje oseb z različnimi zmožnostmi.
Drugi primer, ki ga je predstavila Anja Sedevčič Lasič iz zavoda Miren Kras, je bil osredotočen na prilagajanje turistične znamenitosti Pomnika miru na Cerju. Poudarila je izzive in priložnosti, ki jih prinaša prizadevanje za večjo dostopnost spomenika ranljivim skupinam in predstavila ukrepe in adaptacije, ki so predvidene v prihodnjih letih. Med slednje spada ureditev in tlakovanje južne ploščadi pred Pomnikom, dograditev dvigala, ki bo omogočalo dostop do 4. nadstropja stolpa. Poudarila je tudi priložnosti in možnosti izboljšav nastajajoče stalne razstave v oziru do ranljivih skupin.
Okrogla miza, ki je sledila, je dodatno osvetlila izzive in priložnosti vključujočega turizma. Med udeleženci sta bila tudi Dejan Fabčič, dobitnik paralimpijske medalje, in Igor Miljavec, ugleden strokovnjak na področju dostopnosti. S svojimi osebnimi in strokovnimi izkušnjami sta poudarila pomen prilagoditev, ki omogočajo, da lahko vsak gost doživi turistično izkušnjo brez ovir. V okroglo mizo sta bila vključena tudi Veronika Koren, turistična vodnica z družinsko zgodbo in izkušnjami potovanja in spremljanja invalidne osebe ter Jani Peljhan iz turistične agencije Burjatik, ki ponuja vinsko-kolesarksa doživetja tudi za gibalno ovirane. Razprava je bila navdihujoča, z iskrenimi zgodbami in humorjem pa so prisotni dobili dragocen vpogled v to, kako pomemben je osebni pristop k potrebam posameznika.
Srečanje se je zaključilo z živahno debato in izmenjavo izkušenj med udeleženci. Vzdušje je bilo sproščeno in spodbudno, k temu pa je pripomoglo tudi druženje v nedavno odprti Rustjevi hiši kruha v Ajdovščini, kjer so udeleženci okusili lokalne dobrote in se povezali v sproščenem vzdušju.
Zeleni dan Vipavske doline je ponovno dokazal, da lahko z majhnimi koraki, z večjo ozaveščenostjo in sodelovanjem ustvarimo turizem, ki je dostopen in prijazen vsem. Trajnostni razvoj v kombinaciji z vključujočim pristopom namreč ne prinaša le izboljšanja kakovosti storitev, ampak tudi širše pozitivne spremembe za celotno družbo.