Resnični mir zahteva nenehno prizadevanje, ki vključuje dialog, empatijo in sposobnost reševanja razlik brez nasilja. S spodbujanjem miru prek izobraževanja, umetnosti in kulturne izmenjave lahko zgradimo mostove čez ločnice in ustvarimo bolj pravičen in združen svet za prihodnje generacije.
Pomnik braniteljem slovenske zemlje na Cerju je že več let geografski prostor, ob katerem Gimnazija Nova Gorica tradicionalno obeležuje mednarodni UNESCO dan miru. Dogodek, ki je potekal v petek, 20. septembra 2024, je simbolično zagnal naš celoletni UNESCO projekt »Meja – naša preteklost in naša skupna evropska prihodnost«, v katerem združujemo UNESCO vrednote in aktivnosti, ki zasledujejo cilje znotraj projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta. Srečanje je potekalo pod sloganom »Umetnost kot pot do miru«.
Ob spomeniku, ki je slovenski nacionalni simbol miru in sprave, se je srečalo več kot 500 dijakov in učencev iz cele Slovenije. Udeležili so se široke palete delavnic, ki so jim omogočile aktivno vključitev v ustvarjalne, izobraževalne in izkustvene dejavnosti. Poleg dijakov Gimnazije Nova Gorica smo gostili tudi učence osnovnih šol od Kobarida do Šempasa – pridružili so se nam dijaki Biotehniške šole ŠC Nova Gorica in Srednje gradbene, geodetske in okoljevarstvene šole Ljubljana ter dijaki obeh licejev iz Gorice – DIZ Cankar Vega Zois/Tehniška šola s slovenskim učnim jezikom in DIZ Simon Gregorčič/Šola s slovenskim učnim jezikom.
Bogat program smo zaključili s simboličnim sajenjem drevesa miru. To dejanje predstavlja rast miru, enotnosti in upanja za prihodnje generacije.
Srečanje na Cerju uteleša duh medkulturnega razumevanja in uporablja umetnost kot most do mirne prihodnosti. S celovitim pristopom, ki združuje zgodovino, umetnost, medgeneracijsko sodelovanje in mirovno vzgojo, navdušujemo mlade h kritičnemu, empatičnemu in ustvarjalnemu razmišljanju o izgradnji sveta, ki temelji na medsebojnem spoštovanju in harmoniji.
Danica Aščić
Foto: Mark Vovk