Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Miren-Kostanjevica
DANES
8°C
-3°C
JUTRI
9°C
0°C
Oceni objavo

TUJI NOVINARJI S KOLESOM ODKRIVALI LEPOTE BRD, KRASA IN VIPAVSKE DOLINE

V okviru projekta LAS "Kolesarska pot Brda, Kras in Vipavska dolina" smo med 21. in 23. oktobrom gostili tri tuje novinarje, ki so prvi preizkusili novo krožno kolesarsko pot, zasnovano za povezovanje treh izjemnih destinacij in vinorodnih območij. Ta nova turistična atrakcija omogoča edinstveno kolesarsko popotovanje po slikovitih pokrajinah Brd, Vipavske doline in Krasa ter obiskovalce vodi mimo številnih kulturnih znamenitosti in lokalnih ponudnikov, s čimer ponuja celostno doživetje narave, kulturne dediščine in kulinarike.

Projekt, ki ga vodi LAS V objemu sonca v sodelovanju z RRA SEVERNE PRIMORSKE d.o.o. Nova Gorica (vodilni partner), sofinancira Evropska unija preko Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP). Partnerji projekta so:

  • Zavod za turizem, kulturo, mladino in šport Brda,
  • Javni zavod za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina,
  • Javni zavod za turizem in kulturo Miren Kras ter
  • Zavod za kulturo, šport, turizem in mladino Šempeter-Vrtojba.


Namen in cilji projekta

Projekt je nastal z željo po povezovanju javnih zavodov, ki na območju LAS V objemu sonca delujejo na področju turizma. S skupnim ciljem so partnerji združili moči za razvoj trajnostnega turističnega produkta, ki bo spodbujal kolesarski turizem in aktivno preživljanje prostega časa, hkrati pa povečal prepoznavnost regije. Nova kolesarska pot obiskovalcem nudi nepozabno doživetje naravne in kulturne dediščine na okolju prijazen način, saj je primerna tako za navadna kot za električna kolesa.

Aktivnosti projekta

Projekt vključuje številne aktivnosti, od oblikovanja in digitalizacije kolesarske poti ter priprave celostne grafične podobe do promocije in izobraževalnih delavnic za lokalne turistične ponudnike. Ena izmed glavnih promocijskih aktivnosti je bila študijska tura za tri tuje novinarje, ki so imeli priložnost prvi raziskati traso ter deliti svoje vtise. Med udeleženci so bili:

  • Rudolf Abraham, britanski nagrajeni pisec, fotograf in avtor vodnikov, specializiran za Srednjo in Jugovzhodno Evropo. Abraham, ki piše za priznane mednarodne publikacije, kot so Lonely Planet, National Geographic Traveller in The Guardian, je avtor več kot ducat knjig, vključno z vodniki po pohodniških poteh Hrvaške in Črne gore.

  • Sara Terpin in Carlo Ghio, italijanska ustvarjalca platforme SLovely, namenjene odkrivanju skritih lepot Slovenije. Platforma spodbuja trajnostno raziskovanje slovenskih znamenitosti in je posebej namenjena ljubiteljem narave in kulture.

Prvi vtisi z novonastale kolesarske poti

Vreme nam je bilo tokrat v oktobru naklonjeno, saj smo ujeli nekaj sončnih žarkov in suhega vremena, ki je gostujočim novinarjem omogočilo, da so kolesarsko avanturo doživeli v polnem sijaju. V tridnevni turi, polni kulturnih in kulinaričnih doživetij, so novinarji začeli svojo pot v Solkanu, kjer so prečkali mogočen most in občudovali veličasten razgled na znameniti solkanski železniški most. Pot so nadaljevali čez novo kolesarsko brv čez Sočo, se povzpeli do samostana Kostanjevica nad Novo Gorico in se seznanili z zgodovino Burbonov ter si ogledali samostansko knjižnico.Prvi dan so zaključili na Kmetiji Koglot, znani po domačem vinu in žganjekuhi.

Drugi dan so se podali v Vipavsko dolino in Kras, kjer so obiskali Hišo Aleksandrink v Prvačini, nato pa se skozi slikovite vinograde zapeljali do Gradu Rihemberk. Kosilo so si privoščili v vasi Pedrovo in se na Čilčevi domačiji posladkali z lokalno izdelanimi siri. Na kraški planoti so spoznali lokalno kamnosekinjo Petro Piko Moze ter se preizkusili v obdelavi kamna, nato pa so obiskali Pomnik miru na Cerju, kjer so po končanem vodenem ogledu ob vinu uživali ob razgledu na nočno pokrajino. Prijetno večerjo s sezonskim navdihom so jim pripravili v Gostilni Štrina. Po napornem dnevu pa so noč reživeli v prijetni Hiši Brinovka v Temnici.

Tretji dan je bil namenjen raziskovanju Goriških Brd. Novinarji so pot začeli na Gonjaškem stolpu, nato pa se spustili v vasico Šmartno, kjer so v Hiši kulture degustirali oljčno olje in raziskovali slikovito okolico. Skozi jesensko obarvane vinograde so nadaljevali pot do Medane, kjer so kosili pri Belici in obiskali vinsko klet Ferdinand. Zaključili so s kulinaričnim večerom na domačiji Štekar.

V sklopu projekta nas čakajo še zaključne aktivnosti in veselimo se nove turistične sezone v kateri bomo lahko obiskovalcem od blizu in daleč lahko predstavili novo kolesarsko pot.


Oglejte si tudi