Slovesnost se je pričela s predstavitvijo pomembnih mejnikov v delovanju društva od njegovih začetkov povezanih s promocijo dediščine 1. svetovne vojne na Krasu do danes, ko je oljkarstvo postalo vodilna dejavnost, ter pozdravnim nagovorom predsednika društva Davorina Marušiča.
Društvo je med svojim delovanjem spletlo mnoge vezi z društvi širom Slovenije in tujine, še več pa pristnih prijateljstev s posamezniki, ki se na Lokvico vedno znova radi vračajo.
Tako se je tudi slavnostni govornik, sicer pisatelj, prevajalec in kritik, Aleš Berger, v nagovoru spominjal svojih obiskov Lokvice. Od takrat je z zanimanjem spremljal vse, kar se je tu dogajalo v zadnjih 20-ih letih. V svojih besedah ni skrival občudovanja nad, kot ga je poimenoval, »samosvojim podvigom izpod rok Primoža Marušiča«, postavitvijo sončne ure, o kateri je z veščino umetnika slovenske besede dejal: »Pod Cerjem, blizu Očesa Krasa, na kraju tolikerih nesmiselnih smrti, ste postavili nov pomnik, ki bo spremljal naše trajanje. In na sredi prelepe krajine s premiki svoje sence opominjal, da smo minljivi. A da je vsak naš trenutek svetal in po svoje večen.«
Med častnimi gosti prireditve je bil tudi prijatelj društva profesor Sergio Tavano, zgodovinar, doma iz italijanske Gorice, častni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, velik zagovornika Slovencev in slovenstva.
V nadaljevanju je župan Občine Miren - Kostanjevica Mauricij Humar poudaril, da so društva tista, ki ustvarjajo pozitivno vzdušje in dajejo utrip življenju v naši občini. Izpostavil je, da je Turistično-oljkarsko društvo 1. SVIT Kras pred več kot 20-imi leti postavilo temelje turizmu na tem delu Krasa, na katerih se danes razvoj destinacije Miren Kras lahko nadgrajuje. Ob tem se je v svojem govoru zahvalil članom društva, še zlasti pa predsedniku, za vse prostovoljno delo, navdušenje in trud, s katerimi bogatijo našo občino.
Sledil je govor avtorja in idejnega vodje sončne ure Primoža Marušiča o tem, kako je do ideje o postavitvi sončne ure sploh prišlo, o nepogrešljivi pomoči mladega profesorja fizike in astronoma iz Mirna Andreja Brešana, pa tudi zakaj je prvenstveno posvečena ločkarskim otrokom in ostalim domačinom ter šele nato mimoidočim …
Umetniško-kulturni del programa je z ubrano pesmijo oblikoval Moški pevski zbor Kras Opatje selo, pod vodstvom zborovodje Pavla Pahorja, z doživetimi recitacijami pa dekleta z Lokvice Maja Nikolič, Lara Marušič in Julija Grudina.
Program se je zaključil z blagoslovom sončne ure s strani domačega župnika Roberta Ušaja in slavnostnim prerezom traku predsednika društva, s čimer je bil ta nov pomnik pod Lokvico tudi uradno predan v uporabo.
Druženje s pogostitvijo ob sončni uri se je v izredno pozitivnem in pristnem vzdušju nadaljevalo še dolgo v noč. Tako, kot nam je v sklepu svojega nagovora zaželel slavnostni govornik, Berger:
»Naj nam sončna ura meri predvsem lepe in prijazne čase!«
Program je vodila in povezovala Andreja Brecelj Silič.
Andreja Brecelj Silič
Foto: Primož Marušič, Radovan Silič, David Nikolič