Odgovornost in srčnost
Nova donacija Banke Sparkasse d.d. projektu Skupaj za Kras
Banka Sparkasse je del skupine Erste in Sparkasse, ki je že več kot 200 let ena največjih finančnih skupin Srednje in Jugovzhodne Evrope. Od leta 1999, ko je Kärntner Sparkasse prejela licenco za Podružnico in tako institucionalizirala svoj obstoj na slovenskem finančnem trgu, svoje poslanstvo kot celostna banka uresničuje preko treh ključnih stebrov vrednot:
- #VerjemiVase in v druge
- #Verjemivjutri - Zaupanje v prihodnost
- Verjeti v blaginjo in finančno zdravje za vse
Usmerjeni so v bančne rešitve, ki dvigujejo ekološko zavest, v dobrodelnost in razvoj družbe, podjetništva in izobraževanja ter tudi k skrbi za okolje.
Med organizacijami in projekti, ki jih banka podpira s finančnimi donacijami, so: Umanotera - Slovenska fundacija za trajnostni razvoj, Zavod Trust, Humanitarno društvo Enostavno pomagam, Fundacija Matej Mohorič, Fundacija CTNNB1, UNICEF, Fundacija Etrix, Fundacija Pismo srca, Etri, Društvo Rdeči noski, Zavod SVSP, Društvo Šolski ekovrtovi, Zavod Zadnje upanje, Slovensko društvo za zaščito voda - neprofitne organizacije, ki s svojim delom poskušajo vsem nam omogočiti boljši jutri.
Med organizacijami, ki aktivno in predano s konkretnimi dejanji dvigujejo kvaliteto življenja naše družbe ter spreminjajo svet in okolje na bolje, ter so si zato prislužili pozornost in podporo Banke Sparkasse, je tudi Fundacija Vrabček upanja s projektom Skupaj za Kras.
Kras je zgodba o ljubezni med človekom in naravo, ki skozi tisočletja pišeta poglavja lepih, pa tudi manj prijaznih obdobij sobivanja. Med sledanja sodijo velike suše in požari, ki jih je v zadnjih obdobjih merljivih klimastkih sprememb zaradi povečanega onesnaževanja vse več na različnih koncih planeta.
Ko je leta 2022 največji požar v zgodovini Slovenije pustošil po goriškem in komenskem Krasu, ognjeni pogrom ni uničil samo gozda in narave, temveč za vedno zaznamoval življenje ljudi, ki dihajo s to pokrajino, z njo in od nje živijo.
Hudo stisko narave in ljudi so med prvimi razumeli v Banki Sparkasse in se takoj odzvali klicu na pomoč ter neprofitni organizaciji Fundaciji Vrabček upanja omogočila zbiranje sredstev za obnovo prizadete pokrajine v okviru projekta Skupaj za Kras (www.skupajzakras.si)
Doslej je bilo z zbranimi sredstvi obnovljeno že preko 240 ha gozdov (sajenjenje sadik, setev želodov in semen, tudi z droni), pod strokovnim vodstvom Zavoda za gozdove Slovenije je bilo izvedenih 26 akcij, v katerih je v 3 letih sodelovalo preko 5.000 prostovoljcev, podjetij, društev, izobraževalnih in drugih institucij. Na uničeno območje se počasi vrača življenje, ne samo v obliki avtohtonih listnatih dreves, ki bodo ob skrbni negi gozdarjev v nekaj desetletjih ponovno nudila popoln habiatat pregnanim živalim, nastaja namreč tudi nov izobraževalno-turistični projekt, nekaj čez 100 km dolga pohodniška transverzala, ki bo povezala čezmjeni prostor štirih slovenskih in treh italijanskih občin (Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Komen in Nova Gorica ter Nabrežina, Doberdob in Savodnje) v edinstveno pohodniško doživetje z obetom dolgoročnih pozitivnih ekonomskih učinkov za prebivalce prizadetega čezmejnega območja.
“Brez podjetij, kot je Banka Sparkasse in brez srčnih ljudi, ki plemenitega poslanstva, povezanega z okoljsko in družbeno odgovornostjo, nimajo samo zapisanega na papirju, temveč ga tudi zares živijo, se takšni projekti ne bi realizirali, “ je ob priložnosti prejema nove donacije v višini 30.000 EUR povedala mag. Ariana Durnik, direktorica Javnega zavoda Miren Kras, ki je bil pobudnik projekta Skupaj za Kras. “Zahvalo za finančno podporo našim prizadevanjem za obnovo uničenega območja Krasa izrekam v imenu županov vseh v projekt vključenih občin, Fundacije Vrabček upanja in Zavoda za gozdove Slovenije, posebej pa v imenu uničene narave in ljudi, ki z njo živimo. Težko je ubesediti pomen vaših dejanj. Obnova pogorišča je dolgotrajen proces, ki ga lahko uspešno zaključimo samo v tesnem sodelovanju med različnimi deležniki. Pozitivni učinek, ki ga prinaša donacija, se bo preko obnovljenih gozdov in novega izboraževalno-pohodniškega produkta Zeleno srce Krasa skozi čas multipliciral. Naj dobri zgledi vlečejo, le tako bomo kot družba zasledovali prave cilje in skupaj zgradili boljši svet za naše zanamce.”
Predsednik
uprave Banke Sparkasse d.d., g. Tomaž Šalamon, pa je ob predaji donacije
povedal: “Ponosen sem, da lahko Skupina Sparkasse aktivno prispeva k obnovi
pogorelega Krasa in tako izpolnjuje obljube iz podpisane zaveze. V novembru smo
se z veseljem pridružili veliki pogozdovalni akciji, kjer smo skupaj z našimi
zaposlenimi zasadili mlada drevesa in pomagali pri vračanju življenja v ta
izjemen košček narave. Pomoč Krasu pa bomo tudi letos dodatno izkazali še z
donacijo v višini 30.000 EUR, ki bo podprla nadaljnje trajnostne projekte v tem
območju.
Kras je dragoceni del naše naravne in kulturne dediščine, zato želimo,
skladno z našim prepričanjem, da je boljši svet možen za vse, z našimi dejanji
prispevati k njegovi oživitvi. Verjamemo, da le z združenimi močmi lahko
dosežemo trajne spremembe, ki bodo pomembne tudi za prihodnje generacije.”
Odprtje nove mednarodne krožne pohodniške poti Carsus Trial, Zeleno srce Krasa, ki bo vnesla nov utrip življenja na območje pogorišča, je predvideno v drugi polovici prihodnjega leta kot del programa Evropske prestolnice kulture 2025.