V začetku meseca junija je v avstrijskem mestu Linz potekal Workshop (delavnica) v sklopu projekta SMART Tourism Skills Initiative, Program projekta: Program Erasmus+, ki je sofinanciran s strani Europske unije.
Glavni cilj projekta je ustvariti USKLAJEN IN ENOSTAVEN ZA UPORABO NIZ IZOBRAŽEVALNIH GRADIV, ki jih bodo trenerji uporabljali za usposabljanje odraslih, odgovornih za razvoj turizma, z željo po uporabi pametnih pristopov ali da nudijo svetovalne storitve.
V projektu sodelujejo partnerji iz različnih inštitucij v državah partnericah: Avstrija, Slovenija, Slovaška, Poljska, Srbija in Bolgarija.
V sklopu aktivnosti projekta - organizacije workshopa/delavnice v Linzu je bilo povabljenih več kot 30 udeležencev iz vseh partnerskih držav. Med sodelujočimi so barve Slovenije zastopale 4 predstavnice; Petra Čad ter Tina H. Zakojšek iz Zavoda Novi Turizem, Anja S. Lasič iz JZ Miren Kras ter Lara Kolar iz Zavoda Ljubljanski Grad.
Linz se nahaja v Zgornji Avstriji ob bregovih reke Donave in ni tipično avstrijsko turistično mesto. Ponaša se z učinkovitim prometnim omrežjem ter sodobnimi umetnostnimi muzeji, kot tudi z Muzejem prihodnosti: Ars Electronica.
Projektni partnerji so predstavili "learnerjem" iz Avstrije, Bolgarije, Poljske, Slovaške, Slovenije in Srbije pet posodobljenih interaktivnih vsebin, namenjenih modulom SMARTOUR na temo dostopnosti, trajnosti, digitalizacije, kulturne dediščine in ustvarjalnosti, sodelovanju in trženju v turizmu. Poleg tega so projektni partnerji podprli svoje predstavitve z ustvarjalnimi in privlačnimi videi ter študijami primerov iz partnerskih držav in širše.
Doživljanje "pametnega" Linza
Drugi dan delavnice so udeleženci imeli priložnost doživeti "pametni" Linz med vodenim ogledom. Udeleženci so preizkusili kartico Linz in izkoristili njene prednosti z uporabo javnega prevoza ter obiskom različnih razstav in sodobnih ter zgodovinskih muzejev. Imeli so priložnost spoznati trajnostne in pametne pobude mesta, vključno z lokalno gastronomsko izkušnjo tradicionalne Linške torte in spoznavanjem njene zgodovine.
Vrhunec dneva je bil obisk centra Ars Electronica – inovativnega muzeja in raziskovalnega središča. Udeleženci so spoznali umetno inteligenco in njeno uporabo na različnih področjih.
Trajnostna in označena gostoljubnost Linza
Tretji dan delavnice so udeleženci preizkusili javni prevoz in se odpeljali do enega izmed ekološko označenih hotelov v Avstriji. Hotel je dostopen z javnim prevozom, uvedel je energijsko varčna orodja, za obroke uporablja lokalne proizvode, prakticira in spodbuja goste k ločevanju odpadkov, ima lastne čebelnjake in prakticira družbeno odgovornost.
Udeležba na Smart tour workshopu je udeležence obogatila za veliko novih spoznanj in aplikativnih primerov v turizmu. Zanimivo je bilo spoznavati predvsem razvoj mesta, ki je bil v preteklosti predvsem zaznamovan kot industrijska prestolnica, kako na inovativen način spreminja njegovo sedanjost v turistom bolj zanimivo in atraktivno mesto.
Foto: Anja S. Lasič, Smarttour projeckt