V okviru projekta Približajmo Polhograjce je nastala Medvoška sladica oziroma bolje rečeno energijska tablica. Pripravljena je na osnovi živil, ki so bila temelj prehrane v naši regiji že od nekdaj.
Kot se v Medvodah zlivata Sava in Sora, po dežju ena kalna druga bistra, se na področju Medvod zliva osrednjeslovensko z gorenjskim, kmečko z meščanskim, staro z modernim, ravninsko s hribovitimi Polhograjskimi Dolomiti … Kljub temu da se je podoba lokalne skupnosti skozi stoletja spreminjala, so že stoletja ljudje tod znali in si prizadevali združevati na videz nezdružljivo.
Projekt je izhajal iz naravnogeografske in družbenogeografske pestrosti območja. Glavni del projekta je vzpostavitev brezplačne vikend avtobusne linije Medvode-Polhograjci. Dodatna aktivnost projekta pa je razvoj lokalne sladice. V prvem delu je v okviru projekta nastala e-knjiga z naslovom ETNOBOTANIKA MEDVOD IN MEDVOŠKA SLADICA.
V drugem delu je projekt vključeval tudi razvoj sladice iz lokalnih sestavin in promocijo lokalnih sestavin, značilnih za občino in regijo. Aktivnosti so zajemale strokovno pripravo vsebin, ki novo nastalo jed umeščajo v lokalni prostor in lokalno kulinarično dediščino ter upoštevajo kulturološke in antropološke značilnosti območja. Predvsem je poudarek na podatkih, ki se z modernim načinom življenja izgubljajo in so ključni za ohranjanje tradicionalnih znanj. S to knjigo želimo podpreti nadaljnjo uporabo lokalnih sestavin in novo razvite sladice v lokalni skupnosti.
Naj se ob Medvoški sladici spomnimo na dobrote, ki so jih gospodinje kuhale včasih, se ozremo po svoji okolici, po poljih in mejicah, po sadovnjakih in jasah ter sami ustvarjamo dediščino z naravo in med seboj.
V okviru projekta je nastala e-knjiga. Vabljeni, da si jo odprete s klikom na povezavo: Etnobotanika Medvod in medvoška sladica_e-knjiga.
V knjigi najdete tudi recept za Medvoško sladico in v njej semena kopriv, ki predstavljajo nepogrešljivo divjo naravo. Želimo si, da bi sladica v prihodnje zaživela tudi v komercialni obliki, in bi jo v prodajo kot kvaliteten lokalni produkt ponudili našim občankam in občanom ter obiskovalcem naše občine.
V projektu so sodelovali:
- učenci OŠ Medvode: izpolnjevanje ankete
- chefinja Ana Šušteršič, Jezeršek Gostinstvo: priprava recepta
- prof. Janez Bogataj: etnologija regije
- Dušiča Kunaver: raziskovanje ljudskega izročila
- Občina Medvode: vodilni partner
- dr. Katja Rebolj: priprava vsebine