Med starejše ljudske pobožnosti zagotovo sodi križev pot, ki ponazarja Jezusovo poti z Oljske gore na Kalvarijo in so jo hodili, molili in premišljevali romarji v Jeruzalemu. V času sv. Frančiška Asiškega se je ta ljudska pobožnost prenesla v Evropo in naše kraje, predvsem v cerkve, kjer so postaje križevega pota upodobljene na slikah. Marsikje je križev pot postavljen tudi v naravi, v obliki kapelic ali križev.
V postnem času nam posamezne postaje križevega pota služijo v pomoč pri premišljevanju Jezusovega trpljenja in jih najdemo v vsaki cerkvi, saj so sestavni del cerkve. Legenda pripoveduje, da je Božja mati Marija pogosto prehodila pot trpljenja svojega sina in naj bi tako bila začetnica pobožnosti križevega pota. Čeprav križev pot molimo v postnem času ob petkih, ko se spominjamo Jezusove smrti na križu, ga molimo tudi ob nedeljah. V župniji Krašnja so po krajšem premoru, kar se molitve križevega pota v naravi tiče, letos ponovno obudili tradicijo molitve križevega pota v naravi. Tako so v nedeljo 9. marca bili v Kranjem Brdu, 16. marca v vasi Koreno, 23. marca v Trnjavi in v nedeljo 30. marca bodo molili križev pot na Limbarski gori. Preden se molitev začne sledi uvodno premišljevanje, ki ga poda Gregor Luštrek in po 14. postaji še zaključek in blagoslov.
Štirinajst postaj je sledečih :
- Pilat obsodi Jezusa na smrt.
- Jezusu naložijo križ.
- Jezus pade prvič pod križem.
- Jezus sreča svojo žalostno mater.
- Simon pomaga Jezusu nositi križ.
- Veronika obriše Jezusu obraz.
- Jezus pade drugič pod križem.
- Jezus nagovori jeruzalemske žene.
- Jezus pade tretjič pod križem.
- Jezusa slečejo.
- Jezusa pribijejo na križ.
- Jezus umrje na križu.
- Jezusa snamejo s križa in ga dajo v naročje Mariji.
- Jezusa položijo v grob.
Vsaka postaja križevega pota se začenja z vzklikom: »Molimo te, Kristus, in te hvalimo, ker si s svojim križem svet odrešil!«, sledi premišljevanje in nato še postna pesem. Premišljevanje posamezne postaje se sklene s prošnjo: »Usmili se nas, o Gospod, usmili se nas.« Križev pot je priljubljena oblika molitve med številnimi verniki. V štirinajstih postajah križevega pota najdemo dvatisočletno izročilo o Jezusovem trpljenju. Slednje se po pričevanju evangelijev konča s Kristusovo smrtjo na križu. Pobožnost križevega pota v nedeljo v Trnjavi ni motil niti rahel dež, je pa zato številne odvrnil od obiska te priljubljene ljudske pobožnosti.
DJD